Uprchlíci mají po dobu zhruba dvou měsíců najít zázemí ve středisku Karmel. Starat se o ně budou pracovníci Slezské diakonie a Nadačního fondu Generace 21, který celý projekt organizuje a financuje.

KOMENTÁŘE DNE:

Rozvrácená společnost? - Nad důsledky migrační krize se zamýšlí Thomas Kulidakis - Čtěte zde >>

Mimořádné zastupitelstvo svolal na pondělí starosta Smilovic Miroslav Nogol, protože chtěl lidem z obce vysvětlit, jak se vlastně věci mají. „Vím, že jste byli překvapeni, že jste se o tom dozvěděli minulý týden z tisku. Ale ani my jsme to o tolik dříve nevěděli. Beru to tak, že ti lidé potřebují pomoc a doufám, že jsme tady dobří lidé, kteří jim dokážou podat pomocnou ruku. Aby se naučili češtinu a začlenili se do naší společnosti,“ snažil se občany uklidnit starosta.

Část obyvatel obce Smilovice dala vedení radnice najevo, že uprchlíky u nich nechtějí.

Část obyvatel obce Smilovice dala vedení radnice najevo, že uprchlíky u nich nechtějí.

FOTO: Denisa Telaříková, Právo

Moc se mu to ale nedařilo. Zhruba sedm desítek lidí, kteří na jednání zastupitelů dorazili, nakonec i skandovali, že tam žádné uprchlíky nechtějí. Starosta proto diskusi raději ukončil.

Uprchlíci mají ve smilovickém středisku setrvat maximálně dva měsíce, pak se přestěhují do klasických bytů a projdou dalším asi zhruba čtyřměsíčním integračním procesem, aby mohli získat v Česku azyl.

Do Prahy v pátek přiletí asi čtyřicetičlenná skupina křesťanských uprchlíků. Kromě Smilovic na Třinecku zamíří i do Brna. V Jihlavě již část křesťanských uprchlíků pobývá.