"Libanonské orgány chtějí ještě (ve čtvrtek) ráno něco šetřit. Pokud byl nějaký předpoklad, že by se mělo letět dnes, tak v této chvíli vím, že se to odkládá na zítřek. Předpokládám, že v průběhu dopoledne dojde k předání našemu týmu," řekl ČT Zaorálek.

"Vyšetřování probíhá jak na libanonské, tak na české straně. Je tu prostor pro Libanonce, aby prováděli své vyšetřování. Pro ně je to také kauza, která je zajímá," dodal.

Obhájce Jan Švarc (vlevo nahoře), reportér Miroslav Dobeš (vlevo dole), voják Martin Psík (uprostřed), překladatel Adam Homsi (vpravo nahoře) a reportér Pavel Kofroň (vpravo dole)

Obhájce Jan Švarc (vlevo nahoře), reportér Miroslav Dobeš (vlevo dole), voják Martin Psík (uprostřed), překladatel Adam Homsi (vpravo nahoře) a reportér Pavel Kofroň (vpravo dole)

FOTO: Policie ČR

Ministr potvrdil, že na palubě vládního airbusu, který dorazil ve středu večer do Bejrútu a má propuštěné Čechy dopravit zpět, je i šéf policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta.

„Případ patří ministerstvu spravedlnosti”

Že by ale i čeští vyšetřovatelé vyslýchali pětici propuštěných ještě před odletem do Česka, Zaorálek neočekává.

Okolnosti únosu Čechů a průběh vyšetřování nechtěl ministr zahraničí komentovat. "Naší rolí je české občany dostat zpátky do země a pak vyšetřit, co se stalo," řekl. "Případ Fajád není můj případ, patří ministerstvu spravedlnosti," doplnil.

Úřady už druhým dnem odmítají komentovat mediální úvahy o výměně Fajáda za pětici unesených Čechů. Alí Fajád je v Česku od dubna 2014 ve vazbě a čelí obvinění ze spolupráce s teroristy. O jeho vydání, které již povolil soud, žádají Prahu Spojené státy.

Češi a jejich libanonský řidič zmizeli loni v červenci. Jejich auto bylo posléze nalezeno v oblasti Kefrája na západě údolí Bikáa.