Sobotka řekl, že zprvu ani Zemanově výroku o možnosti použití útočné pušky kalašnikov nemohl uvěřit. „Popravdě řečeno jsem úplně nevěřil tomu, že prezident republiky něco takového řekne na veřejném mítinku, v dnešní situaci a v dnešní atmosféře, ve které jsme nejenom v České republice, ale i v Evropě,“ uvedl Sobotka.

Prezident Zeman během mítinku s občany v jihomoravském Tišnově dostal otázku z publika, jak by bylo možné se zbavit Sobotky. V tomto kontextu odpověděl, že jakéhokoliv politika je možné zbavit se demokraticky ve volbách. Nedemokratickou možností by pak byl kalašnikov. Publikum se smálo.

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček následně odrážel kritiku napříč politickým spektrem prohlášením, že šlo pouze o drobný bonmot, protože Zeman jasně řekl, že demokratická možnost je jediná. Kritici jsou podle Ovčáčka pokrytci.

Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Sobotka v reakci prohlásil, že Zeman děsí jeho rodinu. V rozhovoru pro Respekt nyní dodal: „Zdá se mi, že ten výrok prezidenta o zastřelení předsedy vlády jako nejlepším řešením pro ty, kdo nesouhlasí s mojí politikou, zapadá do kontextu útoků White Media a fašistů, kteří organizovali demonstraci přímo před mým bytem. Prostě pan prezident se do toho takovým zvláštním způsobem zařadil a mě by nikdy nenapadlo, že v téhle sestavě jednou najdu prezidenta republiky“.

Zeman podle Sobotky společnost rozděluje. Označil to za nesmyslné.

Kritiku prezidenta v neděli odmítl jeho mluvčí Jiří Ovčáček: "Jestli někdo rozděluje společnost, tak je to pan premiér, který soustavně zostouzí ty, kteří poukazují na nebezpečí migrace," řekl ČTK.