„Shodli jsme se, že Evropa musí zůstat silná. Oba jsme přesvědčeni, že Evropa zůstane silná, pokud Británie zůstane v EU," prohlásil premiér Sobotka.

„ČR je připravena udržet BritániiEU. Je evidentní, že jednání nebudou jednoduchá. Nicméně ČR je připravena se jich aktivně zúčastnit,“ dodal.

Volný pohyb pracovních sil je klíčový

Politici také jednali o britských návrzích na reformy EU. Velká Británie chce omezit přistěhovalectví z unijních zemí a zvažuje i omezení daňových a zaměstnaneckých výhod po dobu čtyř let po příjezdu do země. To se ale nelíbí řadě ostatních členských zemí.

Sobotka uvedl, že pro český postoj k reformě je důležité, aby nebyl omezen pohyb pracovních sil po EU. ČR podle něj nemůže souhlasit s postupem, který by byl pro české občany diskriminační.

ČR je nicméně připravena na debatu o změně systému sociálních dávek. Princip takzvané záchranné brzdy by státům umožnil v případě tlaku na sociální systém omezovat počty přistěhovalců z členských zemí EU.

Politici také jednali o migrační krizi. „Británie má vlastní systém ostrahy hranic a ten si ponecháme,” zdůraznil mimo jiné Cameron. Sobotka doplnil, že ochrana vnějších hranic EU musí být klíčová.

Sobotka s Cameronem jednal také o prodeji nepotřebných letounů L-159 do Iráku, který blokuje britské veto. [celá zpráva]

Český premiér Bohuslav Sobotka se svým britským protějškem Davidem Cameronem stihli i pivo.

Český premiér Bohuslav Sobotka se svým britským protějškem Davidem Cameronem stihli i pivo.

FOTO: Roman Vondrouš, ČTK

Britský premiér stihl se Sobotkou v nabitém programu i  jedno méně formální setkání. Se svým českým protějškem si dali pivo v jedné z restaurací na Hradčanském náměstí.