Havlův soused Vladimír Pechan místo u plotu chalupy, kde lidé zapalují svíčky, upravil, vysypal pískem a rozmístil na něm kameny.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

"Já to beru jako morální povinnost. Jako soused, když jsem viděl, že tady se nic neděje, tak už o Dušičkách jsem to tady zametl a teď jsem to tady alespoň takhle upravil, aby to trochu vypadalo," řekl Pechan. Tradičně u příležitosti výročí u plotu umístil vyřezávané dřevěné srdce, po několika dnech ho poté znovu odveze.

Havlův soused Vladimír Pechan místo u plotu chalupy, kde lidé zapalují svíčky, upravil, vysypal pískem a rozmístil na něm kameny.

Havlův soused Vladimír Pechan místo u plotu chalupy, kde lidé zapalují svíčky, upravil, vysypal pískem a rozmístil na něm kameny.

FOTO: David Taneček, ČTK

V mlhavém počasí dorazila k chalupě také dvojice z Rokytnice nad Jizerou. "Já si myslím, že se pan Havel musí v hrobě obracet, protože to, co se děje, by si určitě nepřál a chtěl by to jinak," řekla žena poté, co zapálila svíčku.

Fotografie bývalého prezidenta Václava Havla na plotě u chalupy na Hrádečku na Trutnovsku, kde před čtyřmi lety zemřel.

Fotografie bývalého prezidenta Václava Havla na plotě u chalupy na Hrádečku na Trutnovsku, kde před čtyřmi lety zemřel.

FOTO: David Taneček, ČTK

K chalupě přišli několikakilometrovou vycházkou také žáci ze školy z Mladých Buků, jejich učitel Miloš Novotný na místě zapálil svíčky a na dřevěný plot umístil červená srdce.

Havlova chalupu na Hrádečku na Trutnovsku.

Havlova chalupa na Hrádečku na Trutnovsku

FOTO: David Taneček, ČTK

"Chodíme sem pravidelně každý rok, je to pro nás vzpomínka. Žáci o osobnosti Václava Havla povědomí mají, možná to je i tím, že je to tady v regionu," řekl Novotný.

Americká ambasáda oblékla krátké kalhoty

Václava Havla, který zemřel 18. prosince 2011, si v pátek lidé připomínají v Česku i zahraničí. Například v Praze se uskuteční pochod na Pražský hrad nebo rekviem, je možné se také zapojit do čtení z Havlových textů nebo si připomenout jeho divadelní hry.

Americká ambasáda natočila klip, který humornou formou připomíná krátké kalhoty, jež měl Havel po svém zvolení československým prezidentem.