Protikuřácký zákon podle Fialy nepodpoří nikdo z občanských demokratů. „Důvod je jednoduchý – týká se svobody podnikání a volby. Stát nemá určovat, co můžeme dělat, nemá nás tímto způsobem vychovávat,“ řekl v úterý Fiala.

Lidé mají podle něj na výběr, zda půjdou do kuřácké, nebo nekuřácké restaurace. „Navíc co to třeba způsobí v řadě malých obcí, kde je jediná hospoda?” komentoval Fiala.

ODS také připomněla, že mnoho restaurací má oddělené prostory pro kuřáky a nekuřáky.

Faltýnek: Vraťme se do Evropy

Na to ale šéf lidoveckých poslanců Jiří Mihola namítl, že oddělení takových prostor je v ČR většinou tristní. „Kvůli dětem vyhledávám nekuřácký prostor. V Česku je to oddělení tristní, tragikomické,“ prohlásil Mihola.

Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek

Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Poslanci hnutí ANO avizovali, že zákaz také jednomyslně podpoří. „V našem poslaneckém klubu je hodně kuřáků, včetně mě. A všichni jako jeden muž tento zákaz podporujeme, jako je to běžné v podstatě v celé Evropě. Měli bychom se vrátit zpět do Evropy,“ uvedl předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek.

Kromě úplného zákazu v restauracích zákon také počítá se zákazem prodeje alkoholických a tabákových výrobků v automatech. Restaurace by také ze zákona musely na svém nápojovém lístku nabízet alespoň jeden nealkoholický nápoj, který bude levnější než pivo.