Babiš po skončení jednání připomněl, že neschválení normy bude mít za následek sankce ze strany Evropské komise. Pro návrh nehlasovala ČSSD ani část lidoveckých zákonodárců.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Bylo by dobré, abyste věděli, co jste vlastně dneska nehlasovali, protože ze 74 potřebných hlasů bylo jenom 71 pro a z toho hnutí ANO mělo 40, KSČM 23, KDU šest a nezařazení dva. Jenom vám chci říct, že považuji za skandální, že Sněmovna tento zákon neodhlasovala,” konstatoval rozhořčeně Babiš. Zároveň poukázal, že nepřijetí zákona zkomplikuje pozici České národní banky v dohledu nad pojišťovnami.

Šéf poslanců KDU-ČSL Jiří Mihola připustil, že si koalice musí své postoje vyjasnit.

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák poukázal na to, že poslanci hnutí ANO nepodpořili koaličně dohodnutý pozměňovací návrh, který měl omezit provize zprostředkovatelům.

ČTĚTE TAKÉ
Novela, která upravovala provize zprostředkovatelům pojištění, ve Sněmovně neprošla

V reakci na to poslanci sociální demokracie nehlasovali pro celý zákon.

„Musíme si přiznat, že jsme něco dohodli a dohody nebyly naplněny. A musíme zákon předložit znovu a dodržovat to, na čem se dohodneme," uvedl.

O další fungování koalice se ale nebojí. Vládní trojka už prý společně prosadila desítky zákonů a v pátek šlo o výjimku. „Pokud se u jednoho zákona stane, že nejsou postupy dokonale sladěny, tak není možné konstatovat, že nefunguje koalice,” míní Sklenák.

Je to váš problém, vzkázala opozice

Opoziční poslanci TOP 09 a ODS ministra odkázaly na koaliční jednání. „Já za to nemůžu, že koalice není schopna prosadit svůj vládní návrh zákona,” připomněl ministrovi šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

„Máte dostatek hlasů, projevili jste to při mnoha jiných zákonech. Když vám to nevyjde, tak si nestěžujte na nás. Je to váš problém,” dodal.

Kamenem úrazu se u jinak nekonfliktní normy stal návrh na úpravu systému provizí pro zprostředkovatele pojištění. Babiš se kvůli němu dostal do sporu s poslancem ČSSD Ladislavem Šinclem, který původně navrhl omezení provizí. Koalice se posléze dohodla, že dojde k rozložení výplaty provizí pojišťovacím zprostředkovatelům na pět let.

Protože však nebyl schválen zákon jako celek, žádná pravidla se měnit nebudou.