Členové pražského ANO schůzku naplánovali kvůli sobotnímu krajskému sněmu, který bude volit nové vedení.

Neplánovaná účast Babiše některé členy pražské buňky překvapila. Jiní o ní vůbec nevěděli. „Nechápu to, vždyť se jedná o krajské záležitosti. Není mi jasné, jak chce do krajských záležitostí zasahovat,” řekl člen krajského předsednictva, který chtěl zůstat v anonymitě.

Babiš do záležitostí kraje zasáhl i v uplynulých dnech. Krajské předsednictvo ANO nejdřív odhlasovalo, že o nové magistrátní koalici nebude jednat s TOP 09, aby o týden později po svolení Babiše vzalo usnesení zpět. Podle TOP 09 to ukazuje na nesvéprávnost členů ANO. Pražská koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice se po několika týdnech sporů rozpadla v úterý. [celá zpráva]

Protikandidáti Martina Stropnického odpadají

Sobotní sněm ANO bude volit nového předsedu místo Radmily Kleslové, která po mediální a politické kritice z funkce odstoupila. Babiš se před několika dny nechal slyšet, že by v čele znesvářené pražské buňky rád viděl ministra obrany Martina Stropnického. Stropnický následně kandidaturu potvrdil. [celá zpráva]

Objevily se ale informace, že buňka nakloněná Kleslové nebude v případné tajné volbě pro Babišova kandidáta hlasovat. V průběhu týdne dostali v Praze nominace i další kandidáti, mimo jiné Matěj Fichtner nebo zastupitel Karel Grabein Procházka. Podle informací ČTK ale ani jeden z nich nakonec do boje o předsednické křeslo nepůjde.

Stropnický na dotaz v textové zprávě uvedl, že představy ohledně místopředsedů má. Rozhodnutí je prý ovšem na členech sněmu. „Jména si určitě nechám pro sebe. Jde mi hlavně o to, aby vedení kraje bylo kompaktním a dělným týmem," napsal ministr.