Na chování svého přítele a také obchodního partnera si měl Kyselý podle tohoto dokumentu stěžovat dalšímu důležitému aktérovi celé kauzy, tedy náměstkovi olomouckého policejního ředitele Karlu Kadlecovi.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Oba jsou nyní stíháni ve vazbě, na rozdíl od Langra, který byl po vyslechnutí minulý týden propuštěn a nebyl ani z ničeho obviněn. Kyselý mu přitom podle všeho zazlíval, že právě jeho neopatrnost může skupinu prozradit.

„Dne 17. 4. 2015 během schůzky v motelu Janiš podezřelý Ivan Kyselý popisoval podezřelému Karlu Kadlecovi, že musel vynadat Ivanu Langrovi za to, jak se chová, že zbytečně ohrožuje kamarády a lidi kolem sebe,“ konstatuje k tomu na základě informací od protimafiánského policejního útvaru v příkazu k domovní prohlídce ostravská soudkyně Jana Bochňáková.

Podobnou debatu zaznamenaly skryté policejní mikrofony i na začátku letošního roku, kdy se měl Kyselý zmínit Kadlecovi, že Langrovi vynadal.

„Ověřoval si informace pocházející od podezřelého Karla Kadlece, a tím prozradil, že jim informaci poskytl právě podezřelý Karel Kadlec,“ píše se k tomu v dokumentu.

„Rozbořil má ředitele, ale ten nic neví“

Podle něj Kyselý Langrovi vyčítal i to, že se o exkluzívní informace od Kadlece nechce dělit s olomouckým hejtmanem Jiřím Rozbořilem, který je v kauze také stíhán, ale na svobodě.

Obvinění v kauze korupce v Olomouci. Zleva podnikatel Ivan Kyselý, náměstek krajského ředitele Karel Kadlec a hejtman Jiří Rozbořil.

Obvinění v kauze korupce v Olomouci. Zleva podnikatel Ivan Kyselý, náměstek krajského ředitele Karel Kadlec a hejtman Jiří Rozbořil.

FOTO: koláž Novinky.cz s Právo a ČTK

„Rozbořil má krajského ředitele Libora Krejčiříka, ale ten nic neví. A hlavu, tedy podezřelého Karla Kadlece ovládá Ivan Langer,“ interpretovali policisté Kyselého debatu s Kadlecem s tím, že takový přístup by mohl hejtmana rozzlobit.

Podnikatel prý proto Langrovi navrhl, aby Kadlec v rámci dobrých vztahů tzv. pouštěl informace i svému přímému nadřízenému, který by je pak zase předával hejtmanovi.

Krejčiřík, který dosud stál mimo celou aféru, však pro Právo jakékoli nadstandardní vztahy s olomouckým hejtmanem vybočující z mezí zákona vyloučil. „S panem hejtmanem udržuji vztahy v rámci standardní služební náplně, mimo jiné v rámci bezpečnostní rady kraje,“ vzkázal k tomu Krejčiřík přes svou mluvčí Jitku Dolejšovou. Langer od svého propuštění s novináři nekomunikuje.

Bývalého ministra vnitra Ivana Langera (vpravo) přivezla policie k jeho domu v centru města.

Bývalého ministra vnitra Ivana Langra (vpravo) přivezla policie k jeho domu v centru města.

FOTO: Luděk Peřina, ČTK

Hledalo se také napojení na Rittiga.

Příkaz k prohlídce u něj doma každopádně odhalil i další podrobnosti k celé kauze. Vyšlo tak např. najevo, že policisté u někdejšího šéfa resortu vnitra hledali i důkazy k několika solárním elektrárnám včetně té v Ševětíně.

Týdeník Euro ale v této souvislosti už v úterý s odkazem na text příkazu upozornil, že vyšetřovatelé se zajímali také o možné napojení na Ivo Rittiga. Jeho jméno sice dokument neobsahuje, ale je z něj patrné, že předmětem zájmu policie byly možné kontakty na nejbližší spolupracovníky a advokáty kontroverzního pražského lobbisty.