„Domnívám se, že tento zákon je něco, co potřebujeme,” uvedl ministr s tím, že jde o změnu celé soustavy státních zastupitelství.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Nově by státní zástupci měli mít sedmileté funkční období s tím, že by byli pravidelně hodnoceni. O posty by se ucházeli v rámci výběrových řízení.

Nově vzniklý speciální útvar by měl mít kolem 25 až 30 odborníků, kteří by se vedle trestního práva specializovali rovněž na obchodní vztahy či účetnictví. Útvar by byl vyčleněn mimo strukturu státních zastupitelství, přičemž dohled by na něj mělo Nejvyšší státní zastupitelství.

Ministr Pelikán uvedl, že krátce poté, co vstoupí nová norma v platnost, by měla být vypsána výběrová řízení na pozice ve speciálním státním zastupitelství a na pozice ve vedení krajských zastupitelství. Následně by došlo i vedoucí posty v jednotlivých okresech.

Ministerstvo chce pro žalobce posílení nezávislosti, ale též odpovědnosti. Lhůty pro podání kárných žalob by se proto měly prodloužit ze dvou na tři roky. Pouze na jejím základě by mohl být odvolán i nejvyšší státní zástupce. Doposud je tato pravomoc v kompetenci vlády.

Platnost v roce 2017

V minulosti se návrh několikrát měnil a byl opakovaně odsouván. Bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová jej stáhla z projednávání ve Sněmovně a Pelikánova předchůdkyně Helena Válková materiál nechala přepracovat. Čelila přitom kritice za to, že dostává státní zástupce pod vliv politiků.

Pelikán předpokládá, že zákon by mohl vstoupit v platnost během roku 2017.