„Krizi nelze řešit v rámci Evropské unie. Ona sama je původcem celé krize. Hrozí násilí a chaos v Evropě,“ prohlásil Okamura s tím, že islám a svoboda jsou neslučitelné.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Okamurovo hnutí chce zároveň kvůli migrační krizi svolat mimořádnou schůzi Sněmovny. Na ní chce navrhnout obnovení kontrol na hranicích nebo odchod vojáků z Afghánistánu.

„Vojáky potřebujeme tady, musí sloužit k ochraně země,“ zdůraznil lídr hnutí. Nadnést chce i referendum o setrvání v Severoatlantické alianci (NATO).

Armádu na hranice

O migrantech mluvili dopoledne také členové Úsvitu - Národní koalice. Jejich požadavkem je okamžitě na hranice povolat armádu, která by spolu s policisty zajistila zvýšenou ostrahu. „Vláda naprosto podceňuje situaci na českých hranicích,“ vytkl nedávno zvolený šéf Úsvitu Miroslav Lidinský.

Strana na tiskové konferenci také uvedla, že člen poslaneckého klubu Úsvitu David Kádner v Bruselu prosazuje společnou intervenci proti Islámskému státu.

Sněmovna nakonec podle předsedy lidoveckého poslaneckého klubu Jiřího Miholy zařadila téma migrace jako první bod úterního jednání. „Vzhledem k současné aktuální situaci jako první bod zařadíme bod uprchlíci. Je v tom shoda napříč politickými kluby,“ řekl Mihola.

Okamurův návrh na referendum nakonec přijat nebyl, pro bylo pouze 32 zákonodárců.