„Jednou ze závazných podmínek je, že v době udržitelnosti projektu nesmí bez souhlasu Řídicího orgánu příjemce podpory majetek prodat, převést, vypůjčit či pronajmout jinému subjektu," řekl serveru Vilém Frček z oddělení komunikace MMR.

Lhůta, kdy lze prodej uskutečnit jen se souhlasem poskytovatele dotace, je obvykle pětiletá.

Pokud by úřad došel k závěru, že dotační podmínky RPG Byty porušila, musela by peníze vrátit. Úřad informace prověřuje, závěr zatím neučinil.

Zástupci firmy RPG Byty tvrdí, že podmínky dotace neporušili. „Nejedná se o prodej nemovitostí, ale o prodej celé společnosti, u které pouze dochází ke změně vlastnické struktury. Bytový fond jako takový nadále zůstává majetkem společnosti RPG Byty,” sdělil serveru mluvčí společnosti Petr Handl.

Porušení slibu

RPG Byty jsou největším soukromým poskytovatelem nájemního bydlení v ČR. Společnost byty získala od své mateřské firmy RPG Industries, která je koupila v roce 2004 spolu s OKD.

V privatizační smlouvě se zavázala, že v případě prodeje bytů je nabídne přednostně nájemníkům za netržních podmínek. To se ale nestalo. Nyní se prodává celá firma. Za nezveřejněnou cenu ji má získat mezinárodní investiční společnost Round Hill Capital. [celá zpráva]

Na podnikatele Bakalu kvůli tomu snesla vlna kritiky z řad politiků. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i ministr financí Andrej Babiš (ANO) se shodli, že Bakala morálně selhal. [celá zpráva] Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek přirovnal miliardáře k Viktoru Koženému. [celá zpráva]