Pane doktore, co říkáte na současná tropická vedra v České republice? Je to normální, nebo není?

Z lidského a pocitového hlediska to za normální může považovat jen málokdo. Bohužel i z odborného pohledu se vývoj počasí v letošním létě již vymyká běžným zvyklostem.

V červenci bylo v Praze čtrnáct tropických dní a teď jsou další. Není to známka oteplování zeměkoule a změny klimatu?

Když jsme před několika lety vytvářeli modelový scénář pravděpodobného vývoje klimatu u nás, tak jedním z výsledků bylo očekávání výrazného nárůstu počtu tropických dní až na průměrných zhruba 20 za rok kolem poloviny století. No, a máme to zde již letos. Takže klima se skutečně mění a možná i výrazněji, než jsme očekávali.

RNDr. Jan Pretel je významný český klimatolog, který se změnou klimatu zabývá více než 20 let a nyní pracuje jako vědecký tajemník Českého hydrometeorologického ústavu v Praze.

Máme se tedy připravit na to, že vedra a sucha budou častější?

Určitě – i k tomu jsme již před čtyřmi lety dospěli! Upozorňovali jsme tehdy, že se změnou klimatu v našich podmínkách mohou být sice spojeny povodně a záplavy, ale daleko větší rizika je třeba ve výhledu spatřovat v nárazovitosti letních srážek, extremitě teplot, zvýšeného výparu, a tudíž ve výsledku s výraznými riziky výskytu suchých období.

Podle některých vědců by se měla do roku 2060 zvýšit průměrná teplota v Česku o 2,5 stupně a Česko by se dostalo do subtropického pásma. Co by to znamenalo?

Pokud by se odhady potvrdily, pak by to vedlo k výraznému poklesu srážkových úhrnů v teplé polovině roku, přičemž zimní úhrny srážek by celkový vláhový deficit určitě nevyrovnaly. A zvýšená extremita letních teplot by byla zcela evidentní.

Říkáte, že vlny veder budou častější. Znamená to i více povodní nebo sucha?

S lokálními povodněmi a záplavami po extrémně silných přívalových srážkách je třeba vždy počítat, ale daleko větší rizika osobně spatřuji ve stále častějším výskytu suchých období a vůbec v nedostatku vody a vláhy.

Video

Řeka Labe dosáhla vlivem sucha extrémně nízké hladiny. Zdroj: Reuters

Je možné, že u nás budeme zakládat pomerančové sady?

Je fakt, že na jižní Moravě se již docela úspěšně pěstují mandloně a fíkovníky. V každém případě se budou muset zemědělci novým podmínkám přizpůsobovat zejména na jižní polovině Moravy a větší části středních Čech.

Jestliže dochází ke změně klimatu, jaké budou zimy? Bude vůbec sníh?

V našich modelových simulacích se ukazuje např. zvyšující se proměnlivost teplot v zimních měsících. Takže je třeba počítat s výraznějším střídáním vpádů arktického a poté zase subtropického vzduchu na naše území, tedy s obdobími teplotních výkyvů.

Zimní srážkové úhrny by se v nejbližších letech neměly významně měnit, ale celkově vyšší teploty mohou vést k trendu snižování výšky sněhové pokrývky v našich horách, což ani z hydrologického hlediska nezní moc optimisticky.


Domácí

16:38

Prezident Miloš Zeman jmenuje Janu Maláčovou ministryní práce a sociálních věcí 30. července. Jmenování proběhne netradičně na zámku...

15:53

Aktualizováno - Pražskou kandidátku ANO povede do podzimních komunálních voleb spolumajitel firmy Fincentrum Petr Stuchlík. Poslanec Patrik Nacher,...

14:52

Aktualizováno - Výhled počasí na následujících 30 dní slibuje vysoké teploty a podprůměrné srážky, o které se postarají především lokální bouřky....

14:25

Unikátní podívanou nabídl v sobotu v Olomouci XX. ročník Hanáckého okruhu, v němž soutěžily historické automobily a motocykly vyrobené...Komerční sdělení


Zprávy dne

Pověsil stetoskop na hřebík a kácí stromy na Vysočině

FOTO: Právo

21. 7. V Českých Budějovicích ho zná v podstatě každý. Lékař záchranné služby Lumír Mraček (66) sloužil téměř čtyřicet let a zasahoval i u velmi těžkých případů. Před třemi lety se rozhodl, že pověsí lékařskou brašnu na hřebík a začne se věnovat... Celý článek Pověsil stetoskop na hřebík a kácí stromy na Vysočině»

Vybrané články

21. 7. Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) odmítl kritiku plánovaného 50miliardového schodku rozpočtu. Důležitější než plán, je podle něj konečný...

21. 7. Dostavba jaderných bloků je pro Česko vhodná varianta, a na tom bych si dovolila trvat, říká v rozhovoru pro deník Právo nová ministryně...

21. 7. Aktualizováno O život dvou mužů (31 a 45 let) bojovala v sobotu krátce po poledni šestice policistů z Ostravy. Muži se topili v rozvodněné řece...