Pane doktore, co říkáte na současná tropická vedra v České republice? Je to normální, nebo není?

Z lidského a pocitového hlediska to za normální může považovat jen málokdo. Bohužel i z odborného pohledu se vývoj počasí v letošním létě již vymyká běžným zvyklostem.

V červenci bylo v Praze čtrnáct tropických dní a teď jsou další. Není to známka oteplování zeměkoule a změny klimatu?

Když jsme před několika lety vytvářeli modelový scénář pravděpodobného vývoje klimatu u nás, tak jedním z výsledků bylo očekávání výrazného nárůstu počtu tropických dní až na průměrných zhruba 20 za rok kolem poloviny století. No, a máme to zde již letos. Takže klima se skutečně mění a možná i výrazněji, než jsme očekávali.

RNDr. Jan Pretel je významný český klimatolog, který se změnou klimatu zabývá více než 20 let a nyní pracuje jako vědecký tajemník Českého hydrometeorologického ústavu v Praze.

Máme se tedy připravit na to, že vedra a sucha budou častější?

Určitě – i k tomu jsme již před čtyřmi lety dospěli! Upozorňovali jsme tehdy, že se změnou klimatu v našich podmínkách mohou být sice spojeny povodně a záplavy, ale daleko větší rizika je třeba ve výhledu spatřovat v nárazovitosti letních srážek, extremitě teplot, zvýšeného výparu, a tudíž ve výsledku s výraznými riziky výskytu suchých období.

Podle některých vědců by se měla do roku 2060 zvýšit průměrná teplota v Česku o 2,5 stupně a Česko by se dostalo do subtropického pásma. Co by to znamenalo?

Pokud by se odhady potvrdily, pak by to vedlo k výraznému poklesu srážkových úhrnů v teplé polovině roku, přičemž zimní úhrny srážek by celkový vláhový deficit určitě nevyrovnaly. A zvýšená extremita letních teplot by byla zcela evidentní.

Říkáte, že vlny veder budou častější. Znamená to i více povodní nebo sucha?

S lokálními povodněmi a záplavami po extrémně silných přívalových srážkách je třeba vždy počítat, ale daleko větší rizika osobně spatřuji ve stále častějším výskytu suchých období a vůbec v nedostatku vody a vláhy.

Video

Řeka Labe dosáhla vlivem sucha extrémně nízké hladiny. Zdroj: Reuters

Je možné, že u nás budeme zakládat pomerančové sady?

Je fakt, že na jižní Moravě se již docela úspěšně pěstují mandloně a fíkovníky. V každém případě se budou muset zemědělci novým podmínkám přizpůsobovat zejména na jižní polovině Moravy a větší části středních Čech.

Jestliže dochází ke změně klimatu, jaké budou zimy? Bude vůbec sníh?

V našich modelových simulacích se ukazuje např. zvyšující se proměnlivost teplot v zimních měsících. Takže je třeba počítat s výraznějším střídáním vpádů arktického a poté zase subtropického vzduchu na naše území, tedy s obdobími teplotních výkyvů.

Zimní srážkové úhrny by se v nejbližších letech neměly významně měnit, ale celkově vyšší teploty mohou vést k trendu snižování výšky sněhové pokrývky v našich horách, což ani z hydrologického hlediska nezní moc optimisticky.


Domácí

16:19

Na řadě míst si v pondělí lidé připomněli šesté výročí úmrtí prezidenta Václava Havla. V Praze 6 byla odhalena Lavička Ferdinanda...

13:23

Zhruba čtvrtina Čechů se při svém rozhodování spoléhá raději na názory „obyčejných lidí” nežli na názory odborníků. Lidé přitom zároveň...

12:37

Od pondělního odpoledne až do úterního rána bude podle meteorologů zejména na jihu Čech hrozit nebezpečí tvorby náledí. Český hydrometeorologický...

11:00

Záměr zastavět piazzettu u hotelu InterContinental v centru Prahy mě překvapil, řekl pražský radní Karel Grabein Procházka (ANO) v rozhovoru...Komerční sdělení


Zprávy dne

Džihádistka Linda se přidala k Islámskému státu, teď prosí o návrat do Německa

18. 12. Chci domů, pomozte mi dostat se domů, naříkala v reportáži televize ARD dnes 17letá dívka Linda W. Letos v létě ji zadržely vládní jednotky, když osvobodily irácký Mosul od nadvlády radikálů z organizace Islámský stát. Od poloviny července... Celý článek Džihádistka Linda se přidala k Islámskému státu, teď prosí o návrat do Německa»

Vybrané články

18. 12. Nová divizní uskupení antiraket S-400 budou od pátku rozmístěna ve Vladivostoku, uvedlo v pondělí ruské ministerstvo obrany. V plné...

18. 12. V pořadí druhý následník britského trůnu princ William nebyl díky oznámení sňatku prince Harryho s herečkou Markleovou v posledních...

18. 12. Aktualizováno Šéf Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Zdeněk Blahuta v pondělí rezignoval. V čele úřadu, který mimo jiné zodpovídá za zavedení...