Podle náměstka ministra vnitra Jiřího Nováčka plán přijímání uprchlíků obsahuje pět základních bodů. Týkají se kritérií výběru, dopravy do ČR, pomoci při integraci, využití financí na začlenění a mediální kampaně pro veřejnost.

S výběrem syrských uprchlíků v táborech v Jordánsku či Kurdistánu pomohou církve. Rodiny na místě podstoupí bezpečnostní prověrku. Vybraní se začnou také hned seznamovat s češtinou a s podmínkami života v Česku. Po příjezdu do ČR stráví nějaký čas v uprchlických zařízeních, než se vyřídí azyl. Po jeho získání se přestěhují do vybraných obcí. Dospělí by měli dostat i práci. Prouza odhaduje, že první rodiny by do nového českého domova mohly dorazit před Vánoci.

Na Vánoce v novém domově

Vláda nedávno přidala vnitru peníze na boj s ilegální migrací i na práci s uprchlíky. Resort dostal pro letošek navíc čtvrt miliardy. Pro příští rok podle Nováčka částku spočítal na 1,14 miliardy korun. Bude o ní jednat s ministerstvem financí.

Pracovní skupina, v níž jsou zástupci ministerstev vnitra, práce či pro místní rozvoj, krajů, svazu měst a obcí, zaměstnavatelů, odborů i církví, by se měla znovu sejít v polovině srpna. Přesný termín ještě nepadl.

Již ve čtvrtek jednal o uprchlících  ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD)  se zástupci České biskupské konference a Ekumenické rady církví. Křesťanské církve podle ministra nabídly nejen pomoc s výběrem, ale i své objekty a spolupráci při zajištění péče a případné integrace. [celá zpráva]

Výběr uprchlíků v táborech v Jordánsku či Kurdistánu by měl začít na přelomu srpna a září.

ČR a uprchlíci
Česká vláda schválila, že republika přijme do konce roku 2017 celkem 1500 uprchlíků. Zhruba 400 by to mělo být letos, 700 příští rok a 400 pak v roce 2017. Zhruba 1100 lidí by měla ČR převzít od zemí EU s velkým náporem migrantů, tedy od Itálie a Řecka, 400 pak z táborů na Blízkém východě.