„Rádi bychom přesvědčili řidiče, aby využili alespoň toho 1. července cestování MHD místo svého automobilu. Kromě jízdenky zdarma jsme jim dali také doplňkový leták, kde je například vypočítáno, na kolik je denně vyjde taková typická trasa autem včetně parkovného. Když použijí MHD, vyjde je to na pouhých 10 korun,“ vysvětluje náměstek primátorky a radní pro dopravu Petr Dolínek.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Jako příklad uvádí cestu z Hradčanské na Václavské náměstí, benzín řidiče vyjde zhruba na 20–25 korun a parkovné v průměru na 60 korun. Cesta autem bude trvat 25 minut. Metrem pouze šest minut.

„Srovnání nějakých 80 korun versus 10 korun, plus ještě připočítáme cenu do práce a z práce. 150–200 korun řidič denně za auto určitě zaplatí. Myslím si, že jízdenka je příjemná alternativa,” řekl Dolinek.

Jízdenku využijí

Podle něj byli řidiči pozitivně naladěni, přispělo k tomu určitě i krásné počasí. „Někteří říkali, že o tom popřemýšlejí, jiní přiznali, že jsou na cestování autem závislí,“ doplňuje Dolínek.

„Je to bezvadné, mně se líbí, že je to vážně za 10 korun. Určitě jízdenku využiju a většinou jezdím právě hromadnou dopravou. Dnes jedu výjimečně autem, protože se vracím od zubaře,“ uvedla jedna z řidiček.

„Volnou jízdenku určitě využiju, nicméně roční kupón kupovat nebudu, protože úplně nejraději jezdím na kole,“ říká další z projíždějících.

Podle náměstka je v Praze úroveň veřejné dopravy jak po stránce provozu, tak i čistoty poměrně vysoká. Jediné, na čem je potřeba zapracovat, je čistota uvnitř tramvají, a to převážně v zimních měsících. To by mohla do budoucna zlepšit plánovaná opatření v podobě mobilních úklidových týmů.