„Mohu potvrdit, že jsme z Roháčovy ulice převezli 25letého pacienta s chřipkovými příznaky, který se vrátil z Jižní Koreje, do Nemocnice na Bulovce,“ informovala Novinky mluvčí záchranářů Jiřina Ernestová.

Podle mluvčího nemocnice Martina Šálka byl na infekčním oddělení přijat krizový plán, ambulance byla vyklizena a zdravotníci pracují v ochranných oblecích.

„Pacient se nyní nachází v bioboxu, lékařka mu odebrala vzorky, které byly odeslány do laboratoře. Kdy mohou být první výsledky, je těžké říci. Minimálně to bude několik hodin, ale může to být i den,“ řekl Novinkám Šálek.

Podle něj také záleží na vzorku. U slovenského občana, jehož vzorek testoval úřad minulý týden, to trvalo celý den, protože ze čtyř vzorků jeden se jevil jako pozitivní. To se ovšem nakonec nepotvrdilo.

Výsledky budou nejpozději ve středu ráno

Ministr zdravotní Svatopluk Němeček (ČSSD) na mimořádné tiskové konferenci uvedl, že pacient je ročník 1989. Z Jižní Koreje se vrátil 30. května, po 14 dnech dostal rýmu a teploty. Výsledky testů budou podle ministra nejpozději ve středu ráno.

Hlavní hygienik Vladimír Valenta ocenil, že zafungovala nastavená opatření. O případné karanténě nejbližších kontaktů pacienta by lékaři rozhodli v případě, že by se potvrdil virus. Připomněl, že letadla mířící do ČR z Jižní Koreje jsou speciálně desinfikována stejně jako koridory, kterými procházející cestující.

Problémy s koronavirem způsobujícím MERS řeší v posledních týdnech hlavně Jižní Korea. Od května tam na tuto nemoc zemřelo 19 lidí. Počet nakažených v zemi stoupl na 154 lidí. MERS se poprvé objevil v roce 2012 v oblasti Blízkého východu. Nakazili se většinou lidé, kteří přicházeli do styku s velbloudy, i když se jako přenašeči nevylučují netopýři.