Na výstavě jsou k vidění například zajímavé mutace mucholapky podivné, láčkovky, špirlice, rosnatky z České republiky, Evropy i ze Spojených států. Hlavním lákadlem expozice jsou rosnatka královská, nebo láčkovice australská.

„Rosnatka královská je největší a nejmohutnější. Kvete vzácně. Láčkovice australská patří mezi pěstiteli k nejvíce atraktivním z důvodu, že má velký poměr pastí vůči listům,“ přibližuje druhy masožravek Patrik Hudec společnosti pěstitelů masožravých rostlin Darwiniana.

Masožravky občas vzbuzují mylné iluze, že dokáží člověka kousnout. Slavná filmová Adéla však byla jenom jedna, ostatní masožravky nekoušou. Jsou tak nebezpečné jen hmyzu a v některých případech menším obratlovcům.

„Masožravky využívají toho, že mají schopnost rozkládat kořist, získávat z ní živiny. Ale není to tak, že by se masožravá rostlina bez kořisti neobešla. Pak roste třeba hůř, není tak vybarvená, dělá méně pastí, ale není to nutná podmínka,“ vysvětluje Hudec.

Výstavu připravila univerzitní botanická zahrada ve spolupráci se sdružením milovníků masožravých rostlin Darwiniana. V horním skleníku Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty UK v Praze 2 bude výstava přístupná denně od 9:00 do 18:00. Vstupné pro dospělé je 30 korun, studenti a senioři zaplatí polovinu.