Senátoři se na návrh výboru pro veřejnou správu rozhodli, že se normou nebudou zabývat. Stanovisko podpořilo 47 přítomných členů horní komory, tři byli proti a sedm senátorů se hlasování zdrželo. Předloha tak poputuje na Hrad. Zeman novelu velmi pravděpodobně podepíše, protože právě on vracel zákon, po jehož schválení by tzv. lesním školkám hrozil zánik.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Novela mimo jiné zpřesňuje definici dětské skupiny a daňové výhody a umožňuje výjimky z hygienických požadavků.

Dětská skupina bude zařízením, které umožňuje docházku dětí nejméně v rozsahu šesti hodin denně. To má zajistit, aby se pod dětskou skupinu nedostaly třeba hlídací koutky v obchodních centrech.

Daňové výhody pro rodiče

Výjimky z hygienických požadavků by mohl skupinám do 12 dětí udělit úřad v případě, že nebude ohrožena ochrana veřejného zdraví. Daňové výhody by se podle úpravy měly vztahovat jen na rodiče, kteří umístí své děti k registrovaným poskytovatelům.

Novela také uvádí, že živnostníci nebo firmy, které označí své služby za dětskou skupinu a nebudou registrováni, se dopustí přestupku nebo správního deliktu.

Zákon o dětských skupinách prosadila Sněmovna definitivně v listopadu. Dává rámec zařízením, která začala vznikat v reakci na nedostatek míst ve standardních mateřských školách. Novela ale paradoxně znamenala, že by podmínky nesplnily lesní školky, které běžně fungují, a je o ně velký zájem.