"Vítejte doma!" pozdravil prezident ukrajinsky v hale starého ruzyňského letiště druhou velkou skupinu Ukrajinců českého původu, kteří zažádali o přesídlení do země svých předků. Jde o 13 rodin převážně z Oděsy a okolí, dvě rodiny jsou z Čechohradu a jedna z Doněcku. Někteří z krajanů mají v Česku příbuzné, kteří se do vlasti vrátili už v minulosti.

V projevu Zeman připomněl, že loni dostal několik dopisů od krajanů z Ukrajiny, kteří ho žádali o pomoc s repatriací. Za to, že se nakonec tito a další dostali do Česka, veřejně poděkoval ministru vnitra Chovancovi a jeho spolupracovníkům. Neopomněl pak už poněkolikáté zkritizovat velvyslance v Kyjevě Ivana Počucha za to, že tvrdil, že do Česka chtějí přesídlit jen čtyři krajanské rodiny.

"Dostal jsem zprávu z ministerstva vnitra, podle níž lze očekávat, že celkový počet těchto repatriantů dosáhne výše 500 osob," uvedl Zeman, kterému krajané zazpívali česky píseň "Ach synku, synku" a prezident se k nim po chvilce přidal. Některé děti krajanů, kteří dnes přiletěli, pak Zemanovi předaly květiny a obrázky.

Do Prahy přiletělo dalších 35 krajanů z Ukrajiny

Do Prahy přiletělo dalších 35 krajanů z Ukrajiny

FOTO: Roman Vondrouš, ČTK

Do Prahy v neděli přiletěla i paní Naděžda z jihoukrajinské Oděsy, jejíž předci odešli z Čech na Ukrajinu v roce 1869. "Rozhodli jsme se, že to bude pro nás větší užitek, když budeme v České republice," řekla. K přestěhování ji prý vedl strach z války na východě země a nejistá politická situace. "U nás se už hodně lidí chtělo vrátit už před tou válkou a ta to jen urychlila," dodala.

Zváží další pomoc

První skupina 44 lidí z Čechohradu na východě Ukrajiny přijela na počátku března autobusem. Někteří další se pak přesunuli automobilem. Celkem už je v Česku 87 krajanů. Ostatní držitelé povolení k trvalému pobytu mají přijíždět průběžně po vlastní ose.[celá zpráva]

Do Prahy přiletělo dalších 35 krajanů z Ukrajiny

FOTO: Roman Vondrouš, ČTK

Toto povolení udělily české úřady ve zrychleném řízení 150 krajanům hlavně z jihu a východu Ukrajiny, kteří byli nejvíce ohroženi boji mezi vládními a separatistickými silami na Donbasu. Úřady jsou v kontaktu také s volyňskými Čechy ze Žytomyru a dalších oblastí na západě Ukrajiny.

Až do Česka přijede celá první vlna krajanů, úřady podle Zaorálka zhodnotí výsledek jejich přesídlení a rozhodnou, zda nabídnou přesun i dalším Ukrajincům českého původu. "Zhodnotíme, jestli třeba v těch ohrožených částech Ukrajiny nejsou ještě další krajané, kterým by se mělo pomoci," řekl novinářům ministr zahraničí.

Dostanou 50 tisíc

Po přivítání na letišti nasedli krajané do připravených autobusů, které je odvezly do Červené nad Vltavou v jižních Čechách, kde budou stejně jako ostatní přesídlenci dočasně ubytováni. V hotelu ministerstva vnitra mohou zůstat půl roku s možností prodloužení pobytu až na rok.

Kromě ubytování mohou od českého státu dostat finanční pomoc až 50 000 korun pro dospělé a 20 000 pro děti, získají asistenci při hledání trvalého bydlení nebo zaměstnání a možnost absolvovat jazykové kurzy a další aktivity pro začlenění do české společnosti.

Vláda na přesídlení uvolnila v polovině ledna 66 miliónů korun. Program se týká krajanů z celého světa, kteří se ocitnou v krizové situaci, jaká je nyní na Ukrajině.