„Byla to jedna z prvních věcí, které ministr po svém nástupu udělal,” řekla Hrochová. Pelikán byl do funkce jmenován ve čtvrtek.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Jiří Slezák, Martin Laštovička a Zdeněk Hirnšál v revolučním období na konci roku 1989 podepsali za fórum studentů dokument, kterým svému pedagogovi, který byl zároveň předsedou základní organizace KSČ, vyjádřili nedůvěru.

Zdůvodnili ji zneužíváním politického postavení a "demagogickým, arogantním a kariéristickým vystupováním" Snášela. Když dostal Snášel v prosinci 1990 ve škole výpověď, tvrdil, že prvním impulzem pro ni byly právě akce studentů vedené proti němu.

Jan Snášel

Jan Snášel na archivním snímku

FOTO: Petr Knötig, Právo

Soudy všech stupňů se případem zabývaly neúměrně dlouho, nakonec rozhodly, že studenti se Snášelovi omlouvat nemusí. Trojice mužů již v roce 2005 uspěla se stížností u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku, který jim přiznal náhradu ve výši 5000 eur (tehdy v přepočtu asi 150 000 korun).