„Hnutí ANO ještě dnes požádalo o možnost, aby do pátku mohlo zaslat připomínky k vyhodnocení koaliční smlouvy, které jsme připravili,“ informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který by rád, aby se plnění koaliční smlouvy důkladně vyhodnotilo.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Po pátku by měla být svolána další koaliční rada, na které by se strany měly znovu k plnění smlouvy vyjádřit. „Chtěl bych, aby skutečně bylo přehledné, co se už povedlo, na čem se pracuje, na čem se ještě dělat nezačalo, a uděláme si k tomu samostatnou koaliční diskusi,“ řekl Sobotka.

Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek nechtěl upřesnit, jaké připomínky by hnutí mohlo vznést. „Musí se k tomu potkat náš klub a ministři,“ řekl pouze.

Sporné náhradní výživné

Mohla by se vést debata například o zákonu o náhradním výživném, v rámci kterého by stát hradil samoživitelům a samoživitelkám výživné na dítě, pokud by druhý partner alimenty odmítal platit. Připomínky vůči tomu v pondělí vznesl předseda ANO Andrej Babiš. Šéfové ČSSD a ANO jsou ale proti.

„Platí, že pro sociální demokracii je to kardinální otázka. Pokládáme situaci samoživitelek, které zůstaly samy na to, aby se staraly o děti a živily je, za absolutně alarmující a tristní a nechceme se s tím smířit,“ komentoval to po jednání rady premiér.

Pracovní skupina na odměňování úředníků

Důležitým tématem bylo také odměňování úředníků v rámci služebního zákona. Koaliční rada se rozhodla vytvořit pracovní skupinu, která má řešit, jakým způsobem budou úředníci odměňováni.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

FOTO: Milan Malíček, Právo

„Pracovní skupina bude fungovat v příštích dnech pod vedením ministryně Marksové, která by měla pro koaliční radu spíše v řádu dnů než týdnů připravit návrh řešení s tím, že potom následně by se spočítaly dopady na státní rozpočet,“ řekl premiér.

„Musíme připravit během několika málo měsíců všechny prováděcí předpisy, které se týkají zákona o státní službě, nejpozději by měly začít platit k 1. červenci letošního roku,“ informoval s tím, že nový způsob odměňování úředníků by měl začít platit od 1. ledna roku 2016.