"Shodli jsme se, že je důležité, aby vztahy mezi ČR a Čínou měly několik vrstev. Vedle ekonomické spolupráce jsme také mluvili o spolupráci v oblasti kultury, zdravotnictví, ale i v oblasti dialogu o lidských právech," uvedl Sobotka.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Sobotka zdůraznil také potřebu posílení přímých čínských investic v ČR. "Čína u nás už investuje, jeden z konkrétních zajímavých projektů je institut tradiční čínské medicíny, který vzniká ve Fakultní nemocnici Hradec Králové i za přispění čínských peněz," řekl Sobotka. Zájmem české vlády podle něj rovněž je, aby nabídla ČR jako zajímavou destinaci pro cestovní ruch.

Přímá linka do Šanghaje

Oba premiéři spolu také diskutovali vybudování přímé linky mezi Prahou a Šanghají. "Čínský premiér její výstavbu podpořil," řekl Sobotka.

Spolupráce mezi oběma zeměmi by se měla odehrávat i na poli moderních technologií: ČR má být hlavním partnerem technologického veletrhu v Šanghaji. "Bude to pro nás velká příležitost k posílení spolupráce," řekl Sobotka, který by rád vybudoval v Moravskoslezském kraji společnou technologickou zónu pro ČR a Čínu.

Premiérský summit 16 + 1, který se odehrává v Bělehradě, by se za dva roky mohl uskutečnit právě v Praze. Už příští rok by se u nás měl konat summit ministrů zdravotnictví ve stejném formátu. Sobotka novináře informoval také o tom, že příští rok do ČR zavítá první skupinka čínských dětí na ozdravný pobyt.

České firmy mají v Srbsku dobrý zvuk, ujišťoval Sobotka

Na jednání se srbským protějškem Aleksandarem Vučičem Sobotka rozebíral konkrétní projekty česko-srbské hospodářské spolupráce. Srbský trh podle něj představuje zajímavou příležitost pro české investice, a to zejména v oblastech energetiky a infrastruktury. Spolu se Sobotkou přiletělo do Bělehradu také několik podnikatelů, kteří zde vedli svá jednání se srbskými společnostmi.

"České firmy mají v Srbsku dobrý zvuk. Jsou tu brány za záruku kvality a know how," řekl Sobotka po jednání. Připomněl, že některé české společnosti už na srbském trhu uspěly, například v tendru na modernizaci železnice.

Oba premiéři také probírali ambice Srbska stát se členem EU. "Jasně jsem podpořil srbskou ambici pokračovat v přístupových rozhovorech. Uvítáme další pokrok integrace Srbska do EU," řekl premiér, který společně s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (ANO) nabídl Srbsku expertní pomoc a asistenci v integračním procesu.

Sobotka: Rusko potřebujeme stabilní

Premiér se v Bělehradu vyjádřil i k hospodářské krizi, která právě postihla Rusko. Podle Sobotky je v našem zájmu, aby se ruská ekonomika do budoucna stabilizovala. "Určitě to není něco, z čeho bychom měli mít radost. Ekonomická destabilizace Ruska má z dlouhodobého hlediska negativní vliv na hospodářství v Evropě, narušit by mohla například bankovní systém," řekl premiér. Rusko je podle něj náš přirozený potenciální trh.

Sobotka okomentoval i úterní teroristický útok Tálibánu v pakistánské škole. "Česká vláda odsuzuje teroristické útoky kdekoli na světě, a tento byl mimořádně brutální a smutný, protože při něm přišly o život děti," řekl Sobotka, který vyjádřil upřímnou soustrast pozůstalým i pákistánské vládě.