„Mě zajímají především příčiny. Oblast je sice formálně ve vlastnictví státu, ale je pronajata soukromým formám, které odkoupily přebytečnou, tedy pro armádu nepotřebnou munici, s cílem ji přeprodat a skladovat. Odpovědnost tedy padá na tyto soukromé firmy,“ konstatoval Zeman na závěr své návštěvy Jihomoravského kraje.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Nové výbuchy ve Vrběticích

„Je potřeba se ptát, zda licence pro tyto firmy jsou dostatečně kontrolovány a jsou dostatečně přísné, protože takových firem je několik set, je možné se domnívat, že licence jsou vydávány příliš snadno a že nejsou ani dostatečně kontrolovány,” prohlásil prezident.

„Hodinu poté, co to začalo vybuchovat, měli na místo přijít pyrotechnici, takže hrozily i ztráty na lidských životech. Je potřeba razantně změnit licenční politiku, omezit počet těchto firem a lépe kontrolovat podmínky,“ dodal Zeman.

Důvod výbuchu zatím není jasný, upřesnilo vnitro

Ministerstvo vnitra odpoledne doplnilo, že sesuv půdy v původním kráteru je pouze jedním z možných důvodů nynějších výbuchů. Jasněji bude až po průzkumu lokality dronem a vyšetřování.

„Zda je příčinou výbuchu sesuv kráteru, který byl způsoben původním výbuchem a o kterém hovořil dnes pan premiér, je samozřejmě jedna z možných variant,” upřesnil mluvčí ministerstva Vladimír Řepka s poukazem na ranní debatu ve Sněmovně. [celá zpráva]