Ťok je od roku 2008 generálním ředitelem a předsedou společnosti Skanska Česká republika. Předtím působil ve významných funkcích například ve firmách Jihomoravská plynárenská, ABB energetické systémy či Alstom.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Na středeční tiskové konferenci prohlásil, že se vzdal exekutivních funkcí ve Skansce, i když zatím zůstává jejím zaměstnancem. „Pokud bych se stal ministrem dopravy, tak mým zaměstnavatelem je stát a daňoví pracovníci a pracuji pro ně,” ujistil před spekulacemi o případném střetu zájmů.

Pokud se stane ministrem, rád by stabilizoval situaci v resortu, především ohledně personálií na ŘSD. „Utíká nám spousta příležitostí, pokud tento státní úřad nebude dobře fungovat,” řekl.

Se Sobotkou se sejde ve čtvrtek

Babiš informoval Sobotku o rezignaci Prachaře ve středu ráno a zároveň mu jako náhradu za Prachaře nabídl Ťoka. Premiér Bohuslav Sobotka řekl, že se s ním ve čtvrtek sejde a poslechne si jeho představu, jak by resort vedl.

Babiš už nyní počítá s kritikou výběru, zejména kvůli tomu, že Ťok není odborníkem na dopravu. „Kozel zahradníkem je určitě dobrý výběr,“ poznamenal však na tiskové konferenci.

„Ve srovnání s tou plejádou ministrů v posledních dvou třech letech si myslím, že je to konečně rozhodnutí, které by oboru prospělo,“ řekl Novinkám Václav Matyáš, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví. Že by Ťok z pozice ministra dohazoval zakázky firmě Skanska podle něj nepřipadá v úvahu, i když hrozí riziko, že mu to bude podsouváno, když tato firma nějakou zakázku vyhraje.

Čtěte také: První ministr jde z vlády ven, šéf dopravy Prachař končí

Zda Ťok nastoupí na místo Prachaře, ještě není jisté. Musí s ním souhlasit předseda vlády a nominaci potvrdit prezident.