„Je to vlastně zmenšenina toho slavného zbořeniště kamenů v Anglii,“ popsal amatérský vynálezce hlavolamů své nejnovější dílko vyrobené z bukové překližky. Potvrdil, že hlavolam spatřili lidé v neděli poprvé. „Vystavuju totiž jednou ročně, a to vždy jenom ve Větřkovicích,“ řekl Právu.

Stonehenge je vyvrcholením historické série Gonsiorových hlavolamů. Před ním to byl mayský kalendář, mayská pyramida, aténský Parthenón a římské Koloseum.

„Stonehenge se skládá ze dvou různých hlavolamů, jsou to dva v jednom,“ vysvětlil a dodal, že složit ho trvá člověku s trochou zkušeností hodinu a půl až dvě hodiny.

Karel Gonsior a jeho hlavolamy.

Karel Gonsior a jeho hlavolamy

FOTO: Pavel Karban, Právo

„Je to o kombinaci, trpělivosti, je tam mnoho variant, takže pokud má člověk trošku prostorové vidění, tak za dvě hodinky ho složí. Pokud nemá zkušenosti, tak je to spíš o náhodě,“ nastínil vynálezce hlavolamů, který se živí jako technik kvality v drátovně.

V průběhu roku Gonsior vymyslí a vyrobí zhruba tři hlavolamy. Letos to kromě Stonehenge byl ještě vodní mlýn, sopka a fontána pro Barborku, kterou věnoval letos narozené vnučce Barborce.