Gazdík vstoupil do diskuse o programu schůze a ostře zkritizoval Sobotku za to, že kvůli objíždění mítinků ČSSD chybí již několik dní ve Sněmovně, kde se ve třetím čtení schvalují některé důležité vládní návrhy.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Nejvíc ho nazvedlo ze židle premiérovo čtvrteční prohlášení pro Právo, v němž se obhajoval slovy: „Před ponorkou ve Sněmovně jsem dal přednost občanům. Je to skvělá zpětná vazba a můžu to doporučit jak vládním, tak opozičním politikům.“ [celá zpráva]

Petr Gazdík ve Sněmovně

Petr Gazdík ve Sněmovně

FOTO: Petr Horník, Právo

Jindy klidný Gazdík si nebral servítky. „Jeho pracovní důvody žádné nebyly,“ konstatoval a navrhl, aby se jednání ukončilo a schůze pokračovala příští týden. „Doporučuju: Ukončete dnešní jednání a pojďme mezi lidi. Navrhl nám to pan premiér,“ bouchl do stolu.

Chybělo deset hlasů

Příliš nechybělo, aby šli poslanci v pátek ráno skutečně domů. Pro i proti hlasovalo shodně 61 poslanců z přítomných 140, takže návrh nebyl přijat. Aby byl návrh přijat, je zapotřebí souhlasu nadpoloviční většiny všech přítomných, scházelo tedy 10 hlasů.

Pro hlasovali všichni poslanci TOP 09, ODSÚsvitu a kromě tří výjimek také všichni komunisté. Proti byli všichni poslanci ČSSD kromě čtyř poslanců, kteří se zdrželi. Vítězslav Jandák, u kterého je na sjetině uvedeno, že hlasoval s opozicí, pro Novinky upřesnil, že se jedná nejspíš o omyl, neboť také hlasoval proti. Zdrželo se také pět poslanců ANO, kteří byli jinak výhradně proti. Z lidovců se čtyři zdrželi a čtyři byli proti ukončení schůze.

Do premiéra se obul i šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek, který Sobotkovi připomněl, že opozice ve čtvrtek pomáhala jeho poslancům schválit důležité zákony. „Když se vám podařilo nadzvednout i Gazdíka, tu holubičku míru, představte si, jak se musíme cítit my ostatní,“ dodal k Sobotkovým výrokům, jež označil za „cynickou drzost“. Koalice by se proto měla připravit na to, že vstřícnost z opozičních lavic není automatická.