Výbor uložil Kalouskovi omluvu, proti níž se však poslanec odvolal k plénu Sněmovny. Poslanci ve čtvrtek o jeho odvolání několik hodin diskutovali.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Nepřijali však žádné usnesení. Nesouhlasili s tím, aby byl verdikt výboru zrušen, ani jej nepotvrdili. [celá zpráva]

Zda bude verdikt výboru platit, nebo ne, nebylo nejprve jasné. Pro takovou situaci totiž neexistoval žádný předchozí vzor, jak postupovat. Němcová si proto nechala vypracovat stanovisko právníků a podle ní původní usnesení výboru po čtvrtečním jednání poslanců neplatí.

„Podle prvního rozhovoru, který jsem měla se šéfem sněmovní legislativy, to zatím vypadá, že tím, že sněmovna nepotvrdila rozhodnutí mandátového výboru – tedy příkaz k omluvě – tak vlastně nemůže nabýt právní moci a zůstane to v podobě písemného rozhodnutí výboru, se kterým už se dál nic dít nebude," řekla Němcová podle ČT.

Miroslav Kalousek a Zdeněk Ondráček

Miroslav Kalousek (TOP 09) a Zdeněk Ondráček (KSČM)

FOTO: koláž Novinky.cz s použitím Právo a KSČM

Kalousek tvrdí, že se omlouvat nehodlá a je připraven nést následky. Podle jeho interpretace jde o názorový střet. Ondráčka se použitý termín dotkl. Tvrdí, že slovo fízl je buď zhrubělým označením příslušníka tajné policie, nebo osobou, která udává jiné.

„Nikdy jsem nebyl příslušníkem Státní bezpečnosti, mám lustrační osvědčení, nikdy jsem nikoho neudal, a pokud to někdo bude tvrdit, ať to dokáže,“ uvedl ve čtvrtek.

Kalouskovo červnové vyjádření o Ondráčkovi
„Poslanecká sněmovna má funkci nejenom zákonodárnou, ale taky kontrolní. Vy opravdu na tu kontrolní funkci chcete rezignovat? Vy ji nechcete mít? V duchu té komunistické mlátičky, která mluvila přede mnou a u které mi je úplně jedno, jestli byla, nebo nebyla na Václavském náměstí, protože to prostě byl komunistický fízl a jeho názory nemůžu brát vážně?"