Daňová sleva na druhé dítě by měla vzrůst o 200 korun, na třetí o 300 korun měsíčně. V dalších letech by se měly daňové slevy na děti podle vlády dále zvyšovat.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Novela zároveň obnovuje zdanění penze těm důchodcům, kteří si ročně přivydělají více než 840 000 korun.

Pracující důchodci budou moci podle zákona znovu uplatňovat daňovou slevu 24 840 korun za rok, o niž přišli v roce 2012.

Paušály jen do dvou miliónů

Živnostníkům se omezí výdajové paušály na dva milióny korun. Změna se týká paušálů ve výši 60 a 80 procent. Podnikatelé budou moci nadále uplatňovat slevu na poplatníka, naopak jim nebude znovu zavedena sleva na manželku a děti.

Změny dílem vycházejí z programových priorit vlády a částečně si je vyžádalo přijetí nového občanského zákoníku. Opozice s pozměňovacími návrhy neuspěla.

Opozice neuspěla

Proti návrhu se postavila TOP 09, ODS. Poslanci hnutí Úsvit se zdrželi hlasování. TOP 09 navrhovala materiál zamítnout, ODS a Úsvit usilovaly o zachování nynější podoby paušálů pro živnostníky.

KSČM návrh nakonec spolu s koalicí podpořila, přestože pozměňovací návrhy  předložení poslancem Jiřím Dolejšem neprošly.

Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek již dříve upozornil, že na základě návrhu odvedou lidé na daních o téměř 15 miliard korun více.

Poslanci ve středu rovněž odsouhlasili zavedení třetí sazby DPH, která se bude vztahovat na léky, kojeneckou výživu a knihy. [celá zpráva]