Jermanová navrhuje, aby zákonodárce mohl mluvit nejvýše dvakrát deset minut, rozšíření by musela schválit Sněmovna.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik varoval, že přijetí návrhu by ze Sněmovny udělalo fabriku na zákony, která bude normy „sekat jako Baťa cvičky”.

Poslanci ODS připomněli, že původní dohoda stran o změně jednacího řádu navrhované omezení počtu vystoupení na dvě či povinné písemné přihlášky do diskuse neobsahovala. „Místo diskuse chcete sled monologů. Je to snaha umlčet opozici,” uvedl předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Rovněž šéf Sněmovny Jan Hamáček ČSSD řekl, že pro omezení práv opozice hlasovat nemůže.

Poslanec ANO Bronislav Schwarz kolegům připomněl, že hnutí nedělá nic jiného než ctí demokracii a snaží se prosadit něco, co považuje za správné, neboť není spokojeno s fungováním Sněmovny.

Komárek: Jednání již zajímají pouze lunetiky

„Tady za tím pultíkem se z jinak nevýbojných lidí stávají zhůvěřilá zvířata,” pozastavil se poslanec ANO Martin Komárek nad osočováním z řad opozičních zákonodárců. Pozastavil se rovněž nad systémem přednostních práv pro šéfy stran a poslaneckých klubů i faktickými poznámkami, které znepřehledňují diskusi. Jednání Sněmovny podle něj zajímá pouze „lunetiky”, kteří nad ránem sledují televizní záznamy schůzí.

Milan Urban (ČSSD) konstatoval, že změna jednacího řádu jen sotva přispěje ke zvýšení politické kultury. „Nováček má vždy trochu problém vejít se do demokracie,” připomněl s poukazem na návrh ANO Jiří Koskuba (ČSSD). „Chápejte náš pokus tady něco zlepšit,” bránil návrh další z poslanců ANO.

U řečnického pultíku se nakonec v rámci faktických poznámek i řádných vystoupení vystřídalo několik desítek poslanců a diskusi přerušila až přestávka na oběd.