Ředitel na tiskové konferenci zrekapituloval celou kauzu. „Jiří Havránek při nástupu do nemocnice (květen 2012) podstoupil vstupní prohlídku a zároveň prohlásil i podepsal, že nezatajil žádnou nemoc,“ upozornil Lešundák. Havránek přitom trpí maniodepresivní psychózou.

První půl rok nebyly na lékaře žádné stížnosti, naopak přišlo pět pochval. Primář ale prosazoval velmi invazivní zákroky a na jeho činnost začal upozorňovat personál. Havránek na to reagoval vyhrůžkami. „Vyhrožoval jim verbálně i psaním výhrůžných dopisů, které nepodepisoval. Hrozil uvězněním i právníky,“ sdělil současný primář dětského oddělení Štěpán Kutílek.

Havránek se během svého klatovského působení - v nemocnici fakticky skončil v únoru 2013 - podepsal na deseti dětech ve věku od jednoho do dvou let, mimo jiné jim podával nepřiměřeně vysoké dávky anestetik nebo jim prováděl desítky vpichů. Policie kvůli Havránkově zmíněné vážné duševní poruše ale případ nakonec odložila.

Nemocnice je připravena zaplatit odškodné

Pokud rodiče malých dětí, které Havránek v okamžicích nepříčetnosti týral lékařskými zákroky, požádají o odškodné, nemocnice se nebude bránit jeho vyplacení.

„Podmínkou je předložení právních důvodů k vyplacení odškodného,“ řekl Právu Lešundák. „Každá nemocnice je pro tyto případy pojištěná,“ doplnil a vyzval, aby se rodiče postižených dětí přihlásili. „Každý případ osobně probereme a postavíme se k tomu čelem,“ slíbil Lešundák.