„Šlo o tři strany věcných a správních připomínek, které nebyly vypořádány,” uvedl Lomecký.

Problém nicméně nevnímá jako konflikt s primátorem a stranickým kolegou Tomášem Hudečkem (TOP 09), ale jako systémový spor, kdy magistrát rozhoduje o věcech a finančních tocích, které by městské části rády získaly do své kompetence.

Praha 1, kterou mine jen málokterý turista mířící do metropole, má podle  Lomeckého citelně vyšší náklady na úklid či opravy chodníků, ale například poplatky z hotelů inkasuje přímo magistrát. „Systém zbytečně nadřazuje veškeré rozhodovací pravomoci magistrátu,“ dodal s tím, že je zbytečné se vzájemně obviňovat.

Vše jsme projednali, oponuje Hudeček

„Musím důrazně odmítnout tvrzení, ze stavební předpisy nebyly dostatečně prodiskutovány s jednotlivými městskými částmi,” ohradil se primátor.

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký

FOTO: Profimedia.cz

„Institut plánování a rozvoje (IPR) ve spolupráci s magistrátem za posledního půl roku uspořádal sérii odborných seminářů, kterých měli možnost se zúčastnit zástupci jednotlivých MČ. Není naší vinou, že místo představitelů MČ byli vysláni zástupci stavebních úřadů. Současně uvádím, že všechny připomínky byly vypořádány a budou umístěny na webu IPR. Závěrem ještě dodám, že veškerý přípravný proces byl navíc pod kontrolou ministerstva pro místní rozvoj,“ zareagoval Hudeček.

Pravidelné schůzky primátora a starostů skončily

Lomeckému rovněž vadí, že Hudeček zrušil pravidelné schůzky se starosty městských částí, které za působení předchozích primátorů fungovaly. „Nevím proč,“ odtušil starosta, podle něhož byl systém, kdy primátor věci předjedná a teprve poté je pošle k odbornému posouzení a zastupitelům, funkční.

Dodal nicméně, že již v době, kdy byl v čele magistrátu Bohuslav Svoboda (ODS), se stávalo, že zastupitelstvo odhlasovalo jinou podobu návrhů než tu, na níž se primátor shodl se zástupci městských částí.

Sporné pohledy bude na každý pád řešit až nové vedení města vzešlé z říjnového hlasování. „Volby jsou velmi potřebné,“ dodal Lomecký, který se stejně jako Hudeček bude znovu ucházet o hlasy voličů.