„My představíme program, který odpovídá požadavkům 21. století. Navazujeme na všechno dobré, s čím ODS oslovovala veřejnost v minulosti. Program je ale koncipován jinak, než jak byla veřejnost zvyklá,“ řekl novinářům předseda ODS Petr Fiala.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

„Základní motto programu je stejné jako celého kongresu. To je svoboda a naděje. ODS tu chce být pro normální, slušné a pracovité lidi,“ dodal.

Snížení daní i zachování paušálů

Kromě již výše zmíněné úpravy daňového systému, která by měla obsahovat také zrušení například daně z nabytí nemovitosti, chce ODS podle materiálu, který rozdala novinářům, také zrušit ekologické a uhlíkové daně, zachovat jednu sazbu daně z příjmu fyzických osob na 15 procentech, neomezovat výdajové paušály pro živnostníky, zvolnit způsob úpravy pracovněprávních vztahů – buď na zaměstnanecký poměr, nebo práce na živnostenský list – a ročně zvýhodnit všechny začínající podnikatele.

Dávky v nezaměstnanosti a zejména dlouhodobě pobírané sociální dávky chce strana podmínit pracovní aktivitou. Nezájem o práci nebo nečinnost chce ODS trestat nižším příjmem.

Posílení praktických oborů ve školách

Nový program také hodlá více zapojit zaměstnavatele do učňovského a odborného školství. Občanští demokraté tento návrh vysvětlují tezí, že jen zaměstnavatel ví nejlépe, jakou kvalifikaci jeho zaměstnanci potřebují.

Ruku v ruce s tímto návrhem jde také návrh na posílení přírodovědných, technických a dalších praktických oborů.

Ideový 25. kongres ODS je jednodenní. Vedení strany na něj tentokrát pozvalo všechny členy. Podle Fialy se přihlásila asi tisícovka. Účast na kongresu si každý občanský demokrat musel zaplatit sám.