Hana Vágnerová, ředitelka spolku, uvedla, že jí a jí podobným došla trpělivost, a proto se spolčili, aby upozornili veřejnost i politiky, že stát neumožňuje pacientům přístup k legálnímu a účinnému léku. „Léčba je sice legální, ale léčebné konopí není bohužel stále dostupné, a proto vznikl tento spolek,“ uvedla Vágnerová. Ona sama má roztroušenou sklerózu. „Nejsme spolek zhulenců, kteří si chtějí užívat, ale seriózní spolek pacientů, kteří mají na léčivo právo, ale stát nám jeho užívání zatím neumožňuje,“ uvedla Vágnerová.

Lékař a epidemiolog Tomáš Zábranský, který stál u zrodu zákona, upozornil na skutečnost, že ministerstvo vydalo vyhlášku, která neakceptuje skutečné potřeby pacientů. Vyhláška totiž nastavuje měsíční limit 30 gramů konopí, což je podle pacientů i lékařů pro řadu diagnóz málo. „Je to stejné, jako by lékaři mohli předepisovat pouze osminku acylpyrinu na horečku,“ uvedl Zábranský. Dodal, že je to očividná sabotáž zákona.

Pěstování v Česku sníží cenu

Státní ústav pro kontrolu léčiv již vydal několik licencí na dovoz konopí z Nizozemska. Podle Zábranského již jeden z dovozců – firma Elkoplast – přivezl tři kila sušené drogy a dodal ji do jedné lékárny na jižní Moravě. „Problém je, když se to pokoušejí lékaři předepsat, zjistí, že elektronický recept na léčebné konopí nelze vytvořit,“ poznamenal Zábranský.

Zákon umožňuje konopí k léčbě pěstovat. Výběrové řízení již bylo vyhlášeno a pěstitelé by měli být podle Zábranského vybráni během července. „Od pěstování v Česku si slibujeme hlavně výrazné snížení ceny. Konopí z Nizozemska bude stát okolo 300 korun, a my věříme, že české konopí bude stát pětinu až šestinu této ceny,“ poznamenal.

Čechokanaďan Philip Polívka používá konopí kvůli svému onemocnění (roztroušené skleróze) řadu let. Důležité podle něj je, aby si společnost uvědomila, že konopí je pro řadu z nich jediným lékem, který jim může pomoci. „Je potřeba, aby se zdraví lidé začali vůči této léčbě stavět otevřeněji,“ řekl.