Vondráček chce napřed iniciovat setkání některých poslanců, kteří se v přípravě zákona o registru smluv angažují. „Společně tomu dáme základní kostru a požádáme naše ministerstva, aby své připomínky zpracovala do nějakého konkrétního textu, a zpracujeme jeden komplexní pozměňovací návrh, který bude předložený v plénu,“ uvedl.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Sněmovna by pak mohla takový návrh projednávat na mimořádné červencové schůzi, naznačil Vondráček. „Bude to mimořádná schůze kvůli služebnímu zákonu a já bych tam chtěl dostat i registr smluv,“ řekl.

Nad jeho konkrétní podobou se poslanci, odborníci i veřejnost dohadují již měsíce. Iniciativa vzešla od organizace Rekonstrukce státu, proti stojí některé obce, které se obávají zbytečné administrativy.

Podle současných pozměňovacích návrhů by se povinné zveřejňování například nevztahovalo na faktury do 50 tisíc a v prvních dvou letech by nebyl povinný pro nejmenší obce. Úlevy ve zveřejňování faktur a smluv se mají týkat společností s majetkovou účastí státu.