První povodňový stupeň měl nastat podle očekávání již ve čtvrtek odpoledne. Magistrát proto ohlásil, že preventivně uzavře náplavky pro automobily. Pro řidiče by měly být nepřístupné břehy řeky v Praze 1 a 2 od nábřeží Ludvíka Svobody po Výtoň a v Praze 5 na dvou sjezdech u loděnice nad Palackého mostem.

Náplavky se zavírají ve chvíli, kdy vodohospodáři ve Vltavě v Malé Chuchli naměří 400 metrů krychlových za sekundu. V 18:40 Vltavou protékalo o 11 kubíků za sekundu méně.

"V příštích hodinách nepředpokládáme, že Vltava dosáhne prvního stupně. V delším výhledu bude záležet na předpovědi počasí," řekl Roldán. Pokud by Vltava prvního povodňového stupně, tedy 450 metrů krychlových za sekundu, přesto dosáhla, začne stavba protipovodňových zábran v Divadelní ulici a na Zbraslavi.

 Akce na náplavkách v ohrožení

Po vyhlášení prvního povodňového stupně nesmějí vyplouvat některé pražské přívozy. "Převozník pražský" Zdeněk Bergman ale díky pozitivní předpovědi nepředpokládá, že by do pátečního dopoledne přívozy zákaz vyplutí dostaly.

V pátek a sobotu se má na Rašínově nábřeží také uskutečnit pivní festival. Jeho organizátoři stále s jeho konáním počítají. "Budeme se do poslední chvíle snažit to udělat, znamenalo by to pro nás velké ztráty," řekl za pořadatele Jiří Sedláček. Prognóza je ale podle něj dobrá a akce by se tak uskutečnit měla.