Za přibýváním počtu ohrožených dětí je nejen zhoršování situace rodin, ale také větší citlivost a všímavost okolí. Nejvíc případů ohlásí škola. "Je to velmi dobře. Právě učitelé mají dost možností problém zjistit. Vidí, zda je dítě smutné či zda má modřiny," chválí přístup ředitelka Nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová.

KOMENTÁŘ DNE:

Přímá volba prezidenta - První kolo prezidentské volby nepřineslo rozhodnutí, naopak naznačilo možnost překvapivé změny na postu hlavy státu, píše v komentáři Václav Klaus ml. Čtěte zde >>

Podle ní je ale velmi znepokojivý fakt, že velká část týraných dětí pochází z neúplných rodin či doplněných rodin. "Počet týraných, zneužívaných a zanedbávaných dětí z těchto rodin je proti úplným rodinám téměř dvojnásobný. Do hry tu vstupuje náhradní otec či matka," podotkla Baudyšová.

Děti se stávají předmětem sporů rodičů

Podle statistik ministerstva práce téměř tři pětiny ohrožených dětí loni pocházely z neúplných rodin či z rodin s novým otcem nebo matkou. Bylo to 4428 chlapců a děvčat. Podíl se v posledních letech výrazně nemění.

Podle Baudyšové je důvodem velká rozvodovost. Rozchod rodičů nepříznivě dopadá na děti. Zažívají jejich případné hádky, často se stávají předmětem sporu a tahanic. Později se musejí obvykle vyrovnat s příchodem nového rodiče, prarodičů či sourozenců.

Právě na rozpadající se rodiny chce nadace zaměřit svou pozornost a nabídnout jim své služby. Partnerům, kteří se rozcházejí, chce poskytovat mediaci a případně i psychoterapii. "Když spolu nejsou dospělí schopni komunikovat, je to negativní tlak na dítě," dodala Baudyšová.