"Ve světě je mnoho míst, která žijí z turistického ruchu, a Šumava by mohla být jedním z nich. Pokud by tetřev hlušec a datlík tříprstý nebyli považováni za nejdůležitější obyvatele Šumavy. Proto jsem řekl panu ministrovi, že budu podporovat jakékoli řešení, které bude ve prospěch obyvatel šumavských obcí," uvedl Zeman.

Ministr jej informoval o důvodech odvolání ředitele Mánka a souhlasil, že je třeba uklidnit atmosféru. Někteří starostové šumavských obcí se totiž v této souvislosti obávají neklidu a růstu nezaměstnanosti. Odvolání naopak kvitovali s povděkem ekologové. [celá zpráva]

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO)

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO)

FOTO: Petr Horník, Právo

Ministrovi se nelíbilo, že vedení parku v několika případech překročilo zákon, což potvrdilo i několik soudních řízení. Správa parku podle Brabce dlouhodobě nefungovala.

Nezamlouvaly se mu ani „megalomanské plány“ parku, například na otevření sítě restaurací nebo opravy zámku Vimperk. Podle Brabce by státní správa měla věnovat peníze spíše na ochranu přírody.

„Je potřeba uklidnit atmosféru a přesvědčit obce o tom, že tento krok není proti nim,“ uvedl ministr Brabec. S prezidentem se dohodl, že v létě podniknou společnou cestu na Šumavu a sejdou se se starosty.