Většina českých europoslanců na toto téma nechce příliš hovořit. Například Richard Falbr (ČSSD) byl ale v odpovědi redaktorovi Českého rozhlasu poměrně nevybíravý.

KOMENTÁŘE DNE:

Rozvrácená společnost? - Nad důsledky migrační krize se zamýšlí Thomas Kulidakis - Čtěte zde >>

„Já o tom nevím. To je všechno, co vás zajímá, jděte do pr... Vás zajímají jen peníze. Já o tom nevím, že mám v červenci plat.“

Europoslanec Jan Březina byl ve své odpovědi mnohem smírnější. Uvedl, že je to pro něj vcelku příjemné překvapení. Později ale dodal, že situace, kdy by měl případně brát plný jednoměsíční plat za jediný den v práci, mu úplně nevyhovuje. Svědomí mu prý nedovolí, aby si peníze nechal a pošle je na charitu, uvedl ČRo.

Podobná situace vznikne poprvé od roku 2009, kdy europarlament převzal odpovědnost za platy svých poslanců. Do té doby bylo na jednotlivých členských státech, aby pro ně určoval pravidla.

Europoslanci pobírají základní plat necelých osm tisíc eur (zhruba 215 tisíc korun). K tomu se obvykle připočítávají například příspěvky na provoz kanceláře. Podle ČRo se v minulosti ukázalo, že zhruba polovina europoslanců svůj mandát ve volbách neobhájí.

Volby do europarlamentu budou 23. a 24. května.