„Samozřejmě jsem rád, že už jsme to řešit nemuseli, jde o lidské životy. Ale ani mě to výrazně nepřekvapilo. Vždy jsem viděl problém v lidském faktoru a neochotě nemocnic a jejich příjmů postarat se o pacienta v sanitce. A jak je vidět, najednou to jde,“ řekl Právu ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz.

Nemocnice a záchranka si budou chatovat o volných lůžkách

Čelem se k problému, který řeší pražští záchranáři už roky a je jen šťastnou náhodou, že si ještě nevyžádal žádný lidský život, postavil náměstek ministra zdravotnictví Josef Vymazal.

„Na čtvrtek jsem svolal schůzku s řediteli pražských nemocnic, kde bude přítomen i pan Schwarz a zástupci pojišťoven. Tam si vyslechnu jejich důvody a vysvětlení nepřijímání pacientů a následně prodiskutujeme zlepšení komunikace, konkrétně například elektronickým systémem mezi nemocnicemi a záchrankou,“ nastínil jedno z témat jistě bouřlivé diskuze Vymazal.

Elektronický systém podobný chatu není mezi pražskými zařízeními novinkou, ale podle šéfa záchranářů funguje jen napůl, některé nemocnice ho nevyužívají, takže jejich informace o volných lůžkách chybí, a navíc je potřeba zastaralý software pozměnit. „Tato opatření nebudou nijak nákladná, půjde o desetitisíce. Ale nemocnice tuto komunikaci musí používat, což ve výsledku pomůže jim a významně usnadní práci i našim zaměstnancům,“ dodal Schwarz.