Během svého dvoudenního pobytu v Praze má generální tajemník OSN bohatý program, který se skládá především ze setkání s předními politiky. Mezi schůzkami si ale prohlédl pražské protipovodňové zábrany na Alšově nábřeží.

„Města jako je Praha zažila rozsáhlé povodně v posledních dvou dekádách. Došlo ke ztrátám na životech, desetitisíce lidí byly evakuovány ze svých domovů a škody byly vyčísleny na miliardy eur. Byl jsem zasažen záběry z roku 2002, které ukazovaly zaplavené hlavní město České republiky. Pražský systém protipovodňové ochrany je jedním z nejrozsáhlejších v Evropě. Je to dobrý příklad vedení (města), které svým přístupem zachránilo životy i majetek a zabránilo dopadu klimatických změn na nás všechny,“ uvedl šéf OSN.

Středoafrická mise

Pan Ki-mun se v pátek setkal také s premiérem Bohuslavem Sobotkou, kterého požádal o vyslání českých vojáků do připravované mise OSN ve Středoafrické republice. [celá zpráva]

Zároveň ocenil angažmá České republiky při ochraně lidských práv. [celá zpráva]

Generální tajemník Spojených národů se v pátek sešel také s předsedou Sněmovny Janem Hamáčkem (ČSSD).

Dopoledne se v Karolinu zúčastnil přednášky na téma Česká republika a OSN: Mír, rozvoj a lidská práva v měnícím se světě.

Devětašedesátiletý Pan Ki-mun stojí v čele Spojených národů od roku 2007 a v Česku je ve své funkci podruhé. Z republiky odletí v sobotu ráno.