Na Úřad Městské části Praha 1 dorazila v minulých dnech žádost o projednání přestupku proti lustračnímu zákonu, kterého se měl dopustit Bohuslav Sobotka tím, že navrhl prezidentovi jmenovat Babiše jako ministra, aniž by od něj měl negativní lustrační osvědčení.

Právě u Babiše přitom existovaly pochybnosti, zda negativní lustrační osvědčení získá, neboť nadále vede na Slovensku soudní spor o to, zda, případně na jaké úrovni spolupracoval s komunistickou Státní bezpečností. Prezident Miloš Zeman stanovil pro jeho jmenování podmínku, že musí ve Sněmovně projít prvním čtením zákon o státní službě. Tak se také stalo.

Podle Sobotky, kterému by za případný přestupek mohly hrozit pokuta nebo napomenutí, se jedná o daň za vznik vlády.

„Podnět občana kvůli údajnému přestupku je daní za vznik vlády. Pan Babiš o lustrační osvědčení nepožádal, a žádné tedy neměl. Pokud bych ho na ministra nenavrhl, novou vládu bychom neměli a zmítali bychom se po volbách v politické nestabilitě. V současné Sněmovně jiná smysluplná varianta než stávající vládní koalice neexistuje,“ řekl Novinkám.

Poslaneckou imunitou se krýt nehodlá a podstoupí přestupkové řízení. „Podle mého názoru jsem se návrhem přestupku nedopustil. Rozhodnutí však bude muset učinit příslušný správní orgán,“ dodal.