„To, jakým způsobem si Ruská federace počíná na Krymu, je z mezinárodního hlediska neomluvitelné,“ řekl Právu svolavatel plzeňské demonstrace, dvacetiletý nezaměstnaný Plzeňák Václav Šindelář.

„Jestliže se Krym chce k Ruské federaci připojit a Rusové ho chtějí přijmout, tak by rozhodně měli postupovat jinými kroky, než je vojenská intervence - sice nepřiznaná, ale zřejmá,“ podotkl Šindelář.

Na plzeňské demonstraci zazněla i ukrajinská hymna.

Na plzeňské demonstraci zazněla i ukrajinská hymna.

FOTO: Ivan Blažek, Právo

Protest si nenechal ujít Ukrajinec Jaroslav Melnek, který pracuje ve Škodovce a v Plzni je od konce devadesátých let. „Všichni Ukrajinci, co znám, mají jednotný názor. To, co se děje, je agrese a okupace Ukrajiny,“ sdělil Melnek, který v Plzni žije s ženou, děti a vnoučata jsou ale v jeho původní vlasti.

Kdyby šlo do tuhého, vrátil by se bojovat. „Kdyby nám zajistili zbraně a slušnou organizaci, tak hned. Raději válka, než návrat toho, co bylo předtím,“ poznamenal Melnek. „Buď zůstane Ukrajina celistvá, nebo padne celá, žádnou jinou alternativu nevidím,“ dodal Jaroslav Melnek.

To, co se teď děje na Krymu, se může opakovat i v Karlových Varech.opoziční karlovarský zastupitel Jiří Kotek

Na poklidný mítink v Karlových Varech si demonstrující přinesli transparenty s nápisy - „Rusáku neroztahuj se”, „Putin je Kryminálník” nebo „Krym - Ukrajina”. Nechyběly ani ukrajinské vlajky.

Video

V Karlových Varech se před ruským konzulátem sešlo zhruba osmdesát protestujících

Zdroj: Rudolf Voleman, Právo

„To, co se stalo v Čečně, jak později vtrhli do Gruzie, a to co se teď děje na Krymu, se může opakovat i v Karlových Varech,“ uvedl mimo jiné hlavní organizátor mítinku a opoziční karlovarský zastupitel Jiří Kotek (Alternativa), který nechal na chodník obkreslit lidské siluety, aby připomněl stovku padlých v Kyjevě.

Karlovarský krajský předseda Svazu Ukrajinců Bohemie Vladimir Rohovyi uvedl, že na Krymu žije zhruba pět tisíc Čechů, kteří podle jeho aktuálních informací v současné vypjaté době zvažují, že po sto, sto padesáti letech odstěhují své rodiny z černomořského poloostrova.

Důsledky krize se podle něj začínají projevovat i v Karlových Varech. „Máme signály o tom, že majitelé ruských obchodů ve městě vyhrožují svým ukrajinským zaměstnankyním, že je propustí z práce, budou-li protestovat proti zásahu Ruska na Krymu,“ uvedl Rohovyi. „Proto jich sem spousta nepřišla,“ dodal. Po hodině skončil mítink, na který nikdo z ruského konzulátu na místě nereagoval, modlitbou a ukrajinskou hymnou.

Účastníci mítinku připomněli stovku mrtvých z Kyjeva obkreslením lidských siluet před ruským konzulátem v Karlových Varech.

Účastníci mítinku připomněli stovku mrtvých z Kyjeva obkreslením lidských siluet před ruským konzulátem v Karlových Varech.

FOTO: Rudolf Voleman, Právo