Hlavní obsah

Stát špatně vymáhal zahraniční pohledávky, NKÚ podává trestní oznámení

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

xmi
Aktualizováno

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) podává trestní oznámení na neznámého pachatele, ministerstvo financí totiž podle něj špatně vymáhalo zahraniční pohledávky a tím mohlo porušit povinnost při správě cizího majetku. V pondělí o tom informovala mluvčí NKÚ Olga Málková. Exministři Miroslav Kalousek a Bohuslav Sobotka vinu odmítají.

Foto: Milan Malíček, Právo

Nejvyšší kontrolní úřad

Článek

Porušení rozpočtové kázně se týkalo 2,6 miliónu korun. Špatné výsledky vymáhání zjistil NKÚ na základě kontroly za roky 2011 a 2012.

Ministr financí Andrej Babiš nechá prověřit fungování odboru, který má vymáhání pohledávek na starost, oznámilo MF.

Deblokátor bez výběrového řízení

NKÚ poukázal na paušální platby za správu zahraničních pohledávek u jedné z bank, které jsou podle úřadu vysoké a u většiny účtů neodrážejí skutečnou pracnost při jejich vedení. Nehospodárně podle kontrolorů ministerstvo postupovalo také tím, že nechalo za 2,2 miliónu korun vytvořit, a přitom nikdy nevyužívalo systém pro správu pohledávek.

Pro sedm kontrolovaných smluv, které měly zajistit vymáhání pohledávek třetí stranou nebo jejich odprodej třetí straně, ministerstvo vybralo prostředníka, takzvaného deblokátora bez výběrového řízení.

"Smlouvy s deblokátory navíc neobsahovaly žádný institut zajištění pohledávky, přestože ministerstvo financí mělo na jejich základě inkasovat částky v řádu desítek miliónů korun," uvedl NKÚ.

Nominální výše deblokovaných pohledávek u sedmi kontrolovaných případů podle NKÚ přesahovala milióny amerických dolarů. "Ve čtyřech případech ministerstvo neinkasovalo nic, ve zbývajících třech jen minimální částky," poznamenal NKÚ.

Babiš zadá hloubkovou kontrolu

Ministerstvo financí oznámilo, že závěry NKÚ jednoznačně respektuje a v souvislosti s trestním oznámením policii poskytne součinnost.

"Ministr také chce znát celkovou částku, kterou se podařilo získat ze zahraničních pohledávek zpět do státního rozpočtu, včetně potřebných detailů rozhodnutí o prominutí pohledávek," uvedl mluvčí ministerstva Marek Zeman.

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek odmítá, že by pochybyl. „Za mého působení nebyla podepsána žádná deblokační smlouva bez výběrového řízení nevýhodná pro stát,” řekl Novinkám.

„Od roku 2007 jsem radikálně změnil systém vymáhání zahraničních pohledávek. Místo služeb deblokátorů jsem preferoval přímé jednání se státy s cílem zvýšit transparentnost, snižovat náklady a zvyšovat výtěžnost pro stát," dodal.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který byl ministrem financí v letech 2002 až 2006, k tomu na tiskové konferenci po jednání vlády uvedl, že problematické byly především smlouvy uzavřené ještě před jeho nástupem na ministerstvo. "Řešili jsme smlouvy uzavřené v minulosti a já osobně jsem na ministerstvu identifikoval problémy, a dokonce jsme kontaktovali policii. Jsem přesvědčen, že smlouvy, které se uzavíraly za mého působení, nemohou být takto problematizovány," uvedl premiér.

Reklama

Výběr článků

Načítám