Demonstranti převlečení za klauny přišli před jeden ze vchodů do olympijského parku na Letné s transparenty hlásajícími: Letná není Soči, 80 mega v háji a Kdo neskáče, prostě neskáče.

„Nesouhlasíme s tím, že se tato akce koná v Letenských sadech,” řekl za organizátory zastupitel Prahy 7 Ondřej Mirovský (Strana zelených). Podle něho se vesnička rozkládá na 15 tisících metrech čtverečních, a to je moc. Přestože se při stavbě podařilo ušetřit, je podle něj všechno pro 17 dní trvání příliš drahé.

„Mohli bychom za to postavit zimní stadión, na Štvanici nám jeden nedávno zbourali," uvedl Mirovský.

Kluziště v Olympijském parku na Letné

Kluziště v Olympijském parku na Letné

FOTO: Michal Kamaryt, ČTK

Olympijský park bude stát podle Českého olympijského výboru (ČOV) 66 miliónů korun, zhruba čtvrtinu částky zaplatí společně ministerstvo školství a ministerstvo průmyslu a obchodu. Původně se mluvilo o tom, že park bude stát 80 miliónů.

Žádná stavba, ale cirkus

Paradoxem je, že areál, kde se budují ledové plochy, chladící jednotky, střelnice a vyhlídkové plošiny, nemá stavební povolení. Podle stavebního úřadu Prahy 7 je to totiž něco jako běžný cirkus. Tenhle cirkus ovšem zabírá několikanásobně větší plochu, než je běžné, uvedl Mirovský.

Milovníci zimních sportů mohli 6. února poprvé využít sportoviště v Olympijském parku na Letné.

Milovníci zimních sportů mohli 6. února poprvé využít sportoviště v Olympijském parku na Letné.

FOTO: Michal Kamaryt, ČTK

Mirovský označil za citlivý také fakt, že olympiádu v Rusku pořádá putinovský režim.

„Vypadá to, že podpora olympiády v zemi, která potlačuje lidská práva, je v Česku důležitější než stavební zákon. Na oficiálních stránkách akce se můžeme dočíst, že akci podporuje třeba ministerstvo průmyslu a obchodu, které zde pořádá semináře na téma: Jak úspěšně podnikat v Rusku,” dodal Mirovský.

Návštěvníci si v parku mohou vyzkoušet většinu zimních olympijských disciplín, součástí jsou malé i velkoplošné obrazovky a občerstvení. Park bude fungovat do 23. února, vstupné je 50 korun. Olympijské hry v Soči budou slavnostně zahájeny v pátek.