„Hrdinům sláva! Ukrajina chce do Evropy! Boj s diktaturou Janukoviče,“ vykřikovali účastníci protestu. Památku obětí uctili nejen společnou modlitbou Otčenáš, ale na chodníku vznikl i kříž z rozžatých svíček.

Při smutečním pochodu za oběti demonstrací ve vlasti prošli jeho účastníci od kostela Nejsvětějšího Salvátora na Staroměstské náměstí.

Ukrajinci v Praze ve smutečním průvodu za oběti protivládních demonstrací v Kyjevě

Ukrajinci v Praze ve smutečním průvodu za oběti protivládních demonstrací v Kyjevě

FOTO: Kateřina Šulová, ČTK

V projevech ostře kritizovali, že prezident bojuje proti vlastnímu národu, který požaduje základní lidská práva a přináší za to oběti. "Ukrajinci nechtějí patřit pod nově budovaný Sovětský svaz - právě s ním měli Ukrajinci tragické zkušenosti," uvedl jeden z mluvčích.

Smuteční průvod na připomenutí obětí protivládních demonstrací na Ukrajině prošel od kostela Nejsvětějšího Salvátora na Staroměstské náměstí v Praze.

Smuteční průvod na připomenutí obětí protivládních demonstrací na Ukrajině prošel od kostela Nejsvětějšího Salvátora na Staroměstské náměstí v Praze.

FOTO: Kateřina Šulová, ČTK

V Kyjevě protesty zatím rozhodně neutichly. V noci na neděli zaútočil dav demonstrantů na budovu výstavního a konferenčního centra Ukrajinský dům, která se během posledních týdnů každodenních demonstrací stala základnou policejních sil.

Násilí v Kyjevě narůstá

Útočníci v Ukrajinském domě rozbíjeli okna, prolomili dveře a házeli do budovy zápalné bomby. Policisté na to odpověděli granáty se slzným plynem. Demonstranti nakonec budovu obsadili a hodlají v ní zřídit tiskové centrum a jídelnu pro účastníky protestů.

Ačkoliv předáci opozice vyzývají ke klidu a odvolali masový protest naplánovaný na neděli na kyjevské náměstí Nezávislosti, sklony k násilnostem po měsících demonstrací a střetů stále narůstají. Když jeden z vůdců opozice v sobotu vyzýval k zastavení střetů, mnozí na něj za to pískali a bučeli, a dokonce ho postříkali hasicím přístrojem. [celá zpráva]

Z Kyjeva se vzpoura proti Janukovyčovi v posledních dnech rozšířila téměř do poloviny země, zejména do její západní části.