„Seznam zůstává,“ prohlásil Sobotka po jednání se Zemanem, který na páteční tiskové konferenci informoval, že už v minulých dnech šéfa ČSSD nabádal, aby vyměnil některé navržené ministry.

DOKUMENT: Vyjádření prezidenta Zemana ke jmenování nové vlády

Sobotka naopak prezidentovi přinesl podepsaný originál koaliční smlouvy. Prezident mu potvrdil, že jej příští pátek jmenuje premiérem, a sdělil mu své výhrady k některým aspirantům na vládní křesla. Budoucí ministerský předseda se ho zase snažil přesvědčit, že zmíněné výhrady nejsou překážkou ke jmenování do vlády.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Zemanovi vadí Chovanec a Mládek

Argumentuje zejména tím, že nominanti ČSSD prošli volbami, a to i přesto, že výtky, které zmínil prezident, byly dávno veřejně známé. Sobotka nicméně potvrdil, že Zemanovy výhrady směřovaly k Janu Mládkovi a Milanu Chovancovi. [celá zpráva]

ČTĚTE TAKÉ:
Zaorálek: Zeman trvá na odbornosti, a sám není odborník na nic
Zeman žádné závažné argumenty nemá, zní z vedení ČSSD
Zeman jmenuje Sobotku příští pátek. Má výhrady k Chovancovi i dalším kandidátům na ministry 

Na Janu Mládkovi prezidentovi vadí, že si požádal o bezpečnostní prověrku NBÚ, která mu nebyla udělena. Chovancovi zase vyčetl, že má titul z plzeňských práv z doby, kdy tamější fakulta čelila aféře kvůli tzv. „rychlostudentům“.

Sobotka ale stojí za tím, že důvody k nejmenování ministrů musí mít zákonný nebo ústavní základ, zopakoval v pátek po jednání s prezidentem.