Zeman v posledních dnech na veřejnosti nevystupoval a pouze přijímal politiky, ať už s ohledem na tradiční novoroční setkání, nebo, jak je tomu v případě Sobotky, kvůli konzultacím ohledně sestavování nového kabinetu.

ČSSD, ANOlidovci v pondělí podepsali koaliční smlouvu. Její originál chce Sobotka v pátek Zemanovi přinést. Zároveň očekává, že jej hlava státu seznámí s tím, jaký bude časový harmonogram dalších kroků ohledně vlády.

Není tajemstvím, že vůči některým adeptům na ministerské posty má Zeman výhrady. Naposledy o nich hovořil předseda Senátu Milan Štěch, který byl v úterý spolu se šéfem Sněmovny Janem Hamáčkem (oba ČSSD) na novoročním obědě na Pražském hradě.

Štěch uvedl, že prezidentovy výhrady jsou ke kandidátům ze všech tří stran. O koho jde, neuvedl. Štěch si ani nemyslí, že by tyto výtky znemožnily jmenování dotčených osob ministry.

V minulosti se opakovaně v této souvislosti skloňovala jména Lubomíra Zaorálka, Jiřího Dienstbiera (oba ČSSD), lidovce Mariana Jurečky a Martina Stropnického (ANO).