Pokud změnu podpoří i Senát měly by z ulic a podchodů zmizet například billboardy s reklamou na cigarety. Zákon by měl začít platit 1. července 2004.

Návrh Sněmovna propustila do závěrečného čtení minulé úterý. Jeho předkladatelé poslanci KDU-ČSL Vilém Holáň a Josef Janeček předpokládali, že reklamy bude možná jen uvnitř speciální prodejen. Lidovci argumentují tím, že tabáková reklama útočí především na děti. "Na následky kouření zemře v Česku denně šedesát lidí," prohlásil minulý týden Janeček, který věřil, že jeho iniciativa může tentokrát uspět.

Lidovci se o zákaz reklamy na tabákové výrobky pokusili třikrát už v minulém volebním období. Loni v dubnu využili toho, že Sněmovna byla poloprázdná, a získali pro zákaz těsnou většinu ze 124 tehdy přítomných poslanců. Jenže Senát koncem května návrh novely Sněmovně vrátil s řadou doplňovacích návrhů. V červnu pak poslanci novelu zamítli. Nový pokus o zákaz reklamy Janeček a Holáň odstartovali loni na podzim.

Odpůrci zákazu argumentují tím, že tabákové firmy by přestaly sponzorovat sportovní a kulturní akce, na což vynakládají mnohamiliónové sumy. Došlo by k zániku řady reklamních agentur a narušení hospodářské soutěže.

Předkladatele návrhu Josefa Janečka minulý týden přišlo do Sněmovny podpořit hned několik lékařů, ale také herečka Věra Galatíková. Ta sama dlouhá léta kouřila a život jí loni v létě operací zachránil Pavel Pafko.