„Jsme pro zachování některých poplatků, jako za pobyt v nemocnici či pohotovost, ale usilujeme o zrušení poplatku za recept. Zvažujeme také zachovat poplatek za návštěvu u lékaře, vztahoval by se však jen na lidi, kteří péči zneužívají,“ řekl Právu poslanec a onkolog Rostislav Vyzula (ANO).

„Jde například o pacienty, kteří jdou jeden týden k jednomu kardiologovi, druhý týden k druhému a třetí týden ke třetímu, přitom jim každý udělá totéž vyšetření EKG či echo. A to je zbytečné,“ dodal.

Vyzula přiznal, že by uskutečnění nebylo jednoduché, podle něj má ANO několik návrhů. Ty však chce představit až soc. dem. a KDU-ČSL.

Podle lidovkyně Zuzany Roithové podobné systémy existují jinde, jsou však postaveny na elektronické dokumentaci, která by návštěvy u lékaře evidovala.

„To není technicky jednoduché, ale existují i jiné způsoby, jak omezit placení za návštěvu u lékaře, například tím, že pacienti nebudou platit za návštěvu specialisty, ke kterému je pošle jejich praktický lékař,“ řekla Právu.

ČSSD zaskočena

Stanovisko ANO zaskočilo stínového ministra soc. dem. Svatopluka Němečka, šéfa ostravské fakultní nemocnice. „S ANO jsme byli dohodnuti, žádné informace o změně nemám. Musíme se o tom pobavit společně i s lidovci v pátek,“ uvedl Právu.

Podle něj stále platí plány ČSSD na zrušení všech poplatků. Jedinou výjimkou je podle soc. dem. 60 korun za pobyt v nemocnici, který by však měl pacient platit maximálně 30 dní.