„Jsem nováčkem na půdě Sněmovny, ale nejsem nováčkem v politice,” prohlásila na tiskové konferenci Jaroslava Jermanová, která je exstarostkou města Krhanice. „Čeká mě podrobné studium jednacího řádu, ale myslím si, že to zvládnu bez problému,” dodala.

Jaroslava Jermanová je kandidátkou ANO na místopředsedkyni Sněmovny.

Jaroslava Jermanová je kandidátkou ANO na místopředsedkyni Sněmovny.

FOTO: Hnutí ANO, Právo

Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek prohlásil, že hnutí bude navrhovat, aby ve Sněmovně bylo jen 16 klubů, nikoli 17, jak navrhují ostatní strany. ANO chce sloučit branný a bezpečnostní výbor. Pravděpodobně je ale zbývající partaje přehlasují.

Video

Tisková konference hnutí ANO, zdroj: Novinky.cz

ČSSD navrhla Hamáčka na předsedu

Předsedou Sněmovny by se mohl stát Jan Hamáček (ČSSD), kterého v pondělí nominoval poslanecký klub sociální demokracie. Hamáček za nominaci poděkoval a dodal, že bude-li zvolen, chce pokračovat ve stylu práce, který nastolil v minulém období coby místopředseda.

Komunisté, kteří navrhli na místopředsedu komory Vojtěcha Filipa, se nevzdávají myšlenky na odložení platnosti nového občanského zákoníku. Chtěli by, aby návrh na odložení nová Sněmovna schválila co nejdříve ve zrychleném řízení v prvním čtení.

Úřednická vláda v demisi premiéra Jiřího Rusnoka návrh na odložení platnosti normy odmítla. [celá zpráva]

Jan Hamáček přichází do volebního štábu ČSSD, kde strana sledovala výsledky voleb do Poslanecké sněmovny.

Jan Hamáček (ČSSD)

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Pokud by ve středu nebyl zvolen šéf Sněmovny, jsou komunisté připraveni vyzvat vládu, aby předložila zákonné opatření k odložení platnosti zákoníku.

Video

Tisková konference KSČM, zdroj: Novinky.cz

Strana chce rovněž předložit zákony o obecném referendu a speciálním referendu o církevních restitucích. Podle Kováčika komunisté zvažují i podání návrhu na zrušení lustračního zákona. Toho by chtěli docílit novelou antidiskriminačního zákona.

Potřebu lustračního zákona zpochybnil i šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. „Lustrační zákon již splnil svoji roli,” konstatoval Sobotka s tím, že i sociální demokraté by mohli návrh na jeho zrušení podpořit.

Video

Tisková konference ODS, zdroj: Novinky.cz

ODS po jednání poslaneckého klubu potvrdila, že na místopředsednický post navrhne Miroslava Němcovou. Strana kritizovala Rusnokovu vládu za čtveřici přijatých zákonných opatření, neboť podle jejího názoru snesla odkladu.